VIDEO Deň, kedy Jágr postavil na nohy celé Česko: Jedinečný kariérny zápis v Bratislave proti USA!

Jaromír Jágr sa teší z góluJaromír Jágr sa teší z gólu Zdroj: SITA

BRATISLAVA/PRAHA - Až ako 39-ročný sa legendárny český hokejový útočník Jaromír Jágr dočkal prvého a nakoniec jediného reprezentačného hetriku. Podarilo sa mu to v 121. zápase za národný tím vo štvrťfinále majstrovstiev sveta 2011 v Bratislave, kde 11. mája skolil tromi gólmi Američanov a výrazne pomohol k výhre 4:0. Celkovo pritom nemal zo zápasu ideálny dojem.

Jágr otvoril skóre po brejku v 19. minúte a dostal Čechov do vedenia po nie príliš vydarenej pasáži hry. V druhej tretine zvýšil na 2:0 v presilovke piatich proti trom, počas ktorej si tréner Alois Hadamczik zobral oddychový čas, aby si elitná formácia mohla oddýchnuť. Hetrik dovŕšil necelé štyri minúty pred koncom po peknej kombinácii s Tomášom Plekancom.

"Ja to viacmenej neriešim, niekedy máš šťastie, inokedy menej. Dnes som sa nijako zázračne necítil, niekedy to tam napadá, niekedy nie," povedal Jágr, ktorý na šampionát prišiel čoby opora ruského Omsku. "Dúfam, že (hattrick) nebol posledný," dodala bývalá hviezda Pittsburghu, Washingtonu a New York Rangers.

"Ja vôbec nie som prekvapený, že Jarda hrá takto výborne. Keď ho vidíte na každom tréningu, ako tvrdo maká a robí všetko pre to, aby bol furt najlepší ... A dnes sa to ukázalo. Prakticky nám vyhral zápas. Tie góly boli neuveriteľné," vyhlásil brankár Ondřej Pavelec, ktorý vychytal čisté konto.

Tím na čele s hráčmi z NHL Pavelcom, Židlickým, Plekancom, Eliášom či bratmi Michálkovými v Bratislave bavil divákov ofenzívnym hokejom. Až do semifinále Česi nestratili ani bod, lenže potom podľahli Švédsku a po následnej výhre 7:4 nad Ruskom pre nich zostal len bronz.

Tridsaťdeväťročný Jágr bol prvýkrát v kariére vyhlásený za najlepšieho útočníka turnaja, tretíkrát sa dostal do tímu hviezd. Na jeseň sa po troch sezónach v Omsku vrátil do NHL, kde postupne obliekol dresy Philadelphie, Dallasu, Bostonu, New Jersey, Floridy a Calgary. V historickej produktivite sa posunul až na druhé miesto za nedostihnutého Waynea Gretzkého.

Jágrova reprezentačná kariéra sa definitívne uzavrela po šampionáte v roku 2015 v Prahe, kde zverenci trénera Vladimíra Růžičku skončili štvrtí. Od svojej premiéry v novembri 1989 odohral dvanásťnásobný víťaz ankety Zlatá hokejka za národný tím 152 zápasov a strelil 55 gólov. Počas 26 rokov sa zúčastnil 18 veľkých akcií, na ktorých vybojoval šesť medailí vrátane olympijského zlata z Nagana či dvoch titulov majstra sveta.

Viac o téme: Jaromír Jágr USA Česko