VIDEO Smutné výročie pre anglický futbal: Masívny požiar na štadióne si vyžiadal 56 obetí

Požiar na štadióne Valley ParadePožiar na štadióne Valley Parade Zdroj: profimedia.sk

BRADFORD - Najhorší požiar v histórii anglického futbalu zažil 11. mája 1985 štadión Valley Parade v britskom Bradforde. Pri zápase 3. anglickej divízie domácich s klubom Lincoln City F.C. zachvátili plamene tribúnu s divákmi a výsledkom bolo 56 mŕtvych a 265 zranených. Príčinou bola zrejme odhodená cigareta, ale starý štadión s drevenou tribúnou bol tiež tesne pred rekonštrukciou; na jeho nevyhovujúci stav sa upozorňovalo už dlho pred nešťastím.

Na osudný zápas vtedy prišlo cez 11.000 fanúšikov, pretože domáci hrali posledný zápas v sezóne a už mali zaistený postup do vyššej súťaže, ktorú hrali naposledy v roku 1937. Bola sobota popoludní krátko po pol štvrtej a do konca prvého polčasu zostávalo asi päť minút. Stav zápasu bol 0:0, keď zrazu diváci v časti štadióna začali pociťovať nezvyklé teplo od nôh. Komentátor televízneho prenosu John Helm hlásil malý požiar na tribúne. Ten sa ale počas niekoľkých minút premenil na peklo.

Drevená konštrukcia vzplanula aj kvôli veternému počasiu veľmi rýchlo. Diváci v panike utekali, ale väčšina východov bola zatvorená. Chýbali usporiadatelia, ktorí by ich otvorili. Kvôli obavám z vandalizmu nebol po ruke ani žiadny hasiaci prístroj. Pomáhať začali aj niektorí hráči a tréneri, ľudia hádzali deti pred múr, aby im zachránili život. Hasiči prišli za pár minút, ale to už z tribúny bola obrovská guľa ohňa a dymu. Niekoľko obetí nestihlo ani opustiť sedadla, keď na nich spadla horiaca plachta zo strechy.

Video NIE JE vhodné pre maloletého diváka a citlivé povahy

Nešťastie viedlo k uzavretiu ďalších štadiónov s drevenými tribúnami a k ​​novým bezpečnostným predpisom na futbale v Spojenom kráľovstve. Štadión vo Valley Parade bol po rekonštrukcii otvorený 14. decembra 1986 priateľským zápasom, v ktorom klub Bradford City porazil England XI 2:1. Dnes je v Bradforde moderný štadión pre asi 25.100 divákov.

Najtragickejšou udalosťou na futbalových štadiónoch vo svete boli nepokoje a panika na Národnom štadióne v Lime v máji 1964, ktoré si vyžiadali 318 obetí. Nepokoje vypukli po tom, čo v stretnutí olympijskej kvalifikácie Peru - Argentína uruguajský rozhodca neuznal tesne pred koncom domácim vyrovnávajúci gól.

Viac o téme: Bradford Požiar Valley Parade 1985