VIDEO Alžírska tenistka dokonale zotrela Thiema: Si moja hrdinka, podporila ju Williamsová

Dominic Thiem
Dominic Thiem

ALŽÍR - Alžírska tenistka Ines Ibbúová zareagovala takmer desaťminútovým emotívnom videom na výroky rakúskej hviezdy Dominica Thiema, ktorý nechce finančne prispieť nižšie postaveným hráčom v čase koronavírusovej pandémie. Aktuálne 620. hráčka svetového rebríčka okrem iného uviedla, že po Thiemovi nechce jeho peniaze, len rešpekt. Podporu 21-ročnej tenistke vyjadrila bývalá svetová jednotka Venus Williamsová aj alžírsky prezident.

Tretí hráč rebríčka Thiem v závere apríla uviedol, že nevie, prečo by mal prispieť do fondu pre nižšie postavených hráčov, ktorí sú existenčne závislí na prize money z turnajov. Podľa hviezdneho Rakúšana veľa hráčov na nižších okruhoch nepristupuje k tenisu profesionálne a nedáva mu sto percent. Preto povedal, že radšej svoje peniaze venuje tam, kde je to skutočne potrebné.

Ibbúová vo videu reagovala výpočtom toho, čo všetko musela pre svoju kariéru obetovať. Vyzvala Thiema k tomu, aby sa snažil pochopiť rozdiely svojho "kúzelného sveta" a jej života na severe Afriky, kde k tenisu chýbajú základné podmienky.

"V krajine, ako je tá moja, nie je jednoduché byť športovcom. Nemáme tu napríklad jediný krytý kurt. Keď týždeň prší, trénujeme bekhendy v telocvični," uviedla Ibbúová. "Teším sa na deň, kedy si budem môcť dovoliť kúpiť svojim rodičom darček. Snívam o tom dni," dodala Alžírka, ktorá sa tenisu venuje od šiestich rokov a počas kariéry doteraz zarobila 27.825 dolárov.

"Cestujem sama po svete a snažím sa vždy zohnať tie najlacnejšie letenky. Aké to asi je, mať trénera, ktorý vám pomáha na tour? Osobného kouča? Fyzioterapeuta? Mentálneho kouča? Celý tím?" upozornila Ibbúová na rozdiely medzi svojou situáciou a Thiemovou. "Striedaš antuku a tvrdý povrch týždeň čo týždeň? Máš na konci turnajov diery v topánkach ako ja? Drahý Dominik, na rozdiel od teba, veľa ľudí prežíva rovnakú realitu ako ja," povedala.

K pomoci horšie postaveným hráčom, ktorí sú zastavením turnajov postihnutí najviac, okrem iného vyzvala mužská svetová jednotka Novak Djokovič. Špeciálny fond solidarity zriadili medzinárodné tenisové organizácie, ktoré medzi tenistami z nižších poschodí rebríčka rozdelia viac ako šesť miliónov dolárov.

Podľa Ibbúové súčasná kríza ukázala skutočné charaktery ľudí. "Nikto od teba nič nežiadal. Iniciatíva vzišla od veľkorysých hráčov, ktorí preukázali súcit s ostatnými. Nič od teba nechceme, snáď len trochu rešpektu k nášmu obetovaniu. Vďaka hráčom ako ty, sa stále snažím naplniť svoje sny. Prosím, neznič to," vyzvala na záver Thiema mladá Alžírka.

Jej príspevok na Instagrame komentovala okrem iného sedemnásobná grandslamová šampiónka Williamsová. "Si moja hrdinka," napísala staršia zo slávnych amerických sestier. Pridal sa aj Austrálčan Nick Kyrgios, ktorý už skôr Thiema za jeho prístup kritizoval. "Rešpekt! Pokračuj v tom, čo robíš, máš moju podporu," napísal Austrálčan.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ines Ibbou (@ines_ibbou),

Potom, čo sa začal príspevok Ibbúovej šíriť na sociálnych sieťach, vyjadril sa k nemu aj alžírsky prezident Abdal Mandžíd Tabbúní a hráčke prisľúbil podporu. "Alžírsko si nemôže dovoliť prísť o taký športový talent. Čoskoro sa ministerstvo mládeže a športu postará o tvoju prácu. Máš moju plnú podporu a želám tí úspech," napísal na svojej oficiálnej facebookovej stránke.

Profesionálna tenisová sezóna je kvôli pandémii koronavírusu zastavená minimálne do polovice júla. Panujú obavy, že sa kvôli globálnej povahe športu už tento rok nerozbehne.


Tagy: Venus Williamsová Dominic Thiem Ines Ibbúová

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA/AP/Andy Brownbill; Video: Youtube

DISKUSIA