VIDEO Výročie zlatého Göteborgu: Keď malá krajina zdolá veľké Rusko!

Slovenskí hokejisti získali na Majstrovstvách sveta v hokeji v Göteborgu zlaté medailySlovenskí hokejisti získali na Majstrovstvách sveta v hokeji v Göteborgu zlaté medaily Zdroj: TASR - Daniel Veselský

BRATISLAVA - Slovensko získalo pred osemnástimi rokmi, 11.mája 2002, prvýkrát v histórii titul majstrov sveta v hokeji. Vo finále 66. šampionátu vo Švédsku zdolali v mimoriadnej dráme zverenci trénera Jána Filca Rusko tesne 4:3 gólom Petra Bondru v predposlednej minúte.

Keď malá krajina zdolá veľké Rusko

Cestu za historickým zlatom odštartovali Slováci senzačne - už v 22. sekunde po Stümpelovej spätnej prihrávke vystrelil pohotovo obranca Višňovský a puk sa od žrde odrazil za chrbát Sokolova. Keďže puk sa vrátil do hry, fínsky arbiter gól uznal až po konzultácii s videorozhodcom. Po faule Ljašenka hrali Slováci prvú presilovku a aj ju využili. Pálffy ešte mieril len do betónov Sokolova, ale v 13. minúte Šatan spoza jeho svätyne ideálne prihral Bondrovi a ten z prvej vymietol pravý roh ruskej bránky - 2:0. Na druhej strane pri Lintnerovom vylúčení sa Lašák dobre presunul pri Karpovovej tutovke, po skončení svojej presilovky však Rusi udreli - puk sa po Zatonského nevydarenej strele dostal so šťastím k Sušinskému a ten do odkrytej časti bránky znížil na rozdiel gólu.Tretia tretina sa nezačala pre Slovákov dobre - Afinogenov sa ešte nepresadil, ale v 43. minúte Kovalenkovu strelu Lašák vyrazil ku Karpovovi, ten zadovkou bleskovo vrátil puk pred bránku, kde ho osamotený Antipov usmernil medzi Lašákove betóny.

Ruské vyrovnanie prišlo po nápore pri signalizovanom vylúčení Slováka, keď Sušinskij zblízka dal svoj druhý gól v zápase. Mužom zápasu sa však stal kanonier Peter Bondra, ktorý presne 100 sekúnd pred koncom tretej časti po brejku s Pálffym tvrdo vystrelil z ľavej strany a puk sa od žŕdky dostal do siete. V závere ani 47-sekundová hra bez brankára Rusom nepomohla k vyrovnaniu a v hale vypukol zlatý slovenský ošiaľ.

Základom úspechu bol skvelý kolektív

Slovensko prežívalo vďaka hokeju krásne dni, reprezentácia dostala do varu celý národ a už na letisku čakali na "zlatých chlapcov" tisíce ľudí. Oslavy pokračovali na Námestí SNP v Bratislave, kde si desaťtisíce fanúšikov užili neopakovateľné okamihy spolu s hráčmi.

Slovenský kouč Ján Filc mal dobrú ruku pri výbere hráčov, okolo kapitána Šatana vytvorili jednoliaty tím. Tréner dobre vedel, prečo do neho dotiahol aj veterána Baču i či mladíka v bránke Staňu. Kolektív bol základom úspechu, osobnosti ju viedli správnym smerom.

Bondra v 34 rokoch prišiel na svoje prvé MS a hneď so zlatým koncom. Útok v mužstve Slovenska prestavoval tak ako v minulosti najväčšiu silu, ale brankár už nebol slabinou a trhlinky v obrane zakryli všetci. Aj Pálffy s Bondrom sa vrátili za Lašákovu bránku, aby pomohli, keď bolo treba, a vzápätí útočili na druhej strane.

Viac o téme: Göteborg MS v hokeji 2002
  • Zdroj: TASR, športky