Česká hviezda NHL má vysoké ambície: Po konci aktívnej kariéry chce viesť reprezentačný tím

Jakub Voráček
Jakub Voráček

PRAHA - Vyhliadky a túžby Jakuba Voráčka na obsadenie pozície trénera hokejovej reprezentácie sú zatiaľ hudbou ďalekej budúcnosti. Český útočník verí, že ešte dlho bude v úlohe hráča. Aj napriek tomu má ale pomerne jasno o tom, akým trénerom by chcel byť. Rád v tejto súvislosti spomína predovšetkým na dve mená - prístupom k hráčom si ťahúňa Philadelphie v NHL získali Miloslav Hořava a Craig Berube.

Tridsaťročný Voráček prekvapil prezradením svojho sna o možnosti trénovať národný tím pred necelými troma týždňami. "Premýšľal som nad tým už ale dlhšiu dobu. Počas mojej kariéry som zažil už veľa trénerov, ktorých som videl pracovať. Láka ma to, pretože si myslím, že hokeju rozumiem a mám dobré názory. Tiež sa však môže stať, že budem absolútne strašný," povedal s úsmevom majster sveta z roku 2010 v rozhovore s ČTK a denníkom Blesk.

Kladniansky rodák má ešte relatívne dlhú dobu jasno, čo bude robiť. K Flyers ho viaže osemročný kontrakt, ktorý podpísal koncom júla 2015. Platí do konca sezóny 2023/24 a Voráčkovi zaistil celkový príjem 66 miliónov dolárov. "To trénovanie je zatiaľ hrozne ďaleko. Budem mať tridsaťjeden rokov a snáď mám pred sebou ešte päť šesť rokov hokeja. Určite by to tiež nebolo hneď po kariére, je tam medzera ešte tak nejakých desať pätnásť rokov," odhadol Voráček.

Veľmi rád spomína na súčasného kouča Sparty Hořavu. "Miloš je výborný tréner. Keď som bol ešte v dvadsiatke, tak s Radimom Rulíkom boli skvelá dvojica. V ich podaní to bola naozaj kvalitná robota. Oni vedia, kde je potreba pridať, kde zase treba ubrať. No a v NHL veľmi rád spomínam na Craiga Berubeho, ktorý teraz trénuje St. Louis a vyhral s nimi Stanley Cup. Vo 'Philly' som ho mal ako asistenta dva roky a dva roky potom aj ako hlavného trénera. výborný chlap, čo bol síce počas kariéry bitkár, ale trénuje dobre. Chalani ho majú radi, pretože je s ním sranda, čo je tiež dôležité. Perfektne pozná ten správny balans, kedy niekoho zhúkať a kedy zase niekoho pochváliť alebo si z neho urobiť srandu," ocenil Voráček.

Uznávaný Hořava ale doteraz dôveru viesť A-tím reprezentácie nedostal. "Miloš je moc úprimný, to je jednoduché," má jasno Voráček. "A ja by som povedal, že som taký istý, takže ktovie, či to raz nebude problém," pousmial sa. "Miloš podľa môjho názoru nikdy nikomu neliezol do zadku a nikdy nikde nevykrikoval žiadne oslavné klišé. Ale sú za ním rozhodne výsledky. A to je to, čo od trénera chceš, čo od neho potrebuješ," povedal Voráček.


Tagy: Miloslav Hořava Philadelphia Flyers Jakub Voráček Česko Craig Berube

Zdroj:
ČTK
Foto:
TASR/AP

DISKUSIA