Návrat do ligy po 37 rokoch: Kvôli koronavírusu dostal klub nečakanú príležitosť

SC Kolín si zahrá budúcu sezónu v prvej lige
SC Kolín si zahrá budúcu sezónu v prvej lige

KOLÍN - Hokejisti Kolína podali prihlášku do prvej hokejovej ligy a predstavia sa v druhej najvyššej súťaži prvýkrát od sezóny 1982/83. Kozlovia získali právo účasti po predčasnom ukončení sezóny kvôli pandémii koronavírusu ako víťaz základnej skupiny Stred v druhej lige.

"Šanca na postup sa pre nás otvorila veľmi nečakane. Nezastierame, že sme boli trochu zaskočení a prihlášku do prvej ligy dlho zvažovali. Nakoniec sme sa aj vďaka významnej podpore mesta Kolín rozhodli na výzvu kývnuť," uviedol na klubovom webe prezident kolínskeho klubu Luboš From.

"Od chvíle, kedy bola informácia o tejto možnosti zverejnená, sme zaznamenali výrazný záujem fanúšikov a obyvateľov mesta. Rad otázok padal na sociálnych sieťach aj pri osobnom kontakte. Po stretnutiach s vedením klubu sme sa rozhodli projekt podporiť," vyhlásil starosta Kolína Michael Kašpar.

"Mesto Kolín všeobecne šport podporuje dlhodobo. Hokej tu má obrovskú tradíciu, prvú ligu si zaslúži. Niekoľko rokov vnímam kvalitnú prácu oddielového vedena a sledujem aj znateľný nárast mládežníckej základne. Chance liga bude pre všetkých nádherným sviatkom a ďalším významným posunom," dodal Kašpar.

Rokovania o spolupráci s extraligovým Hradcom

Klub sa dohodol so súčasnými i novými partnermi a zvýšil rozpočet, aby mohol prvú ligu hrať. Rokuje tiež s extraligovým celkom Mountfield Hradec Králové o spolupráci. "Trénerom mužstva zostáva odchovanec klubu Petr Martínek, šancu na pôsobenie v prvej lige dostane aj väčšina hokejistov z minuloročného kádra, ktorý postup vybojoval. Je nám však jasné, že športový úspech nie je možný bez adekvátneho posilnenia, preto už robíme konkrétne kroky aj týmto smerom. Mená nových hráčov ale zatiaľ nie je možné prezradiť," povedal From.

Kolín v skupine Stred nazbieral 93 bodov z 42 zápasov a mal osembodový náskok pred druhým Táborom aj treťou Příbramou. Pôvodne mali o jedno miesto v prvej lige hrať kvalifikáciu víťazi play off skupín Sever, Stred a Východ. Po rozhodnutí Českého zväzu ľadového hokeja ale získali právo účasti všetky tri najlepšie celky základných skupín.

Klub bude fungovať na poloprofesionálnej úrovni

Vrchlabí zo skupiny Sever už rovnako ako Kolín na účasť v druhej najvyššej súťaži kývol. Rovnako tak chce hrať prvú ligu aj najlepší tím skupiny Východ Šumperk, ktorý to ale ešte oficiálne nepotvrdil. Kolín bude v druhej najvyššej súťaži pôsobiť ako poloprofesionálny klub. Na súpiske zostanú aj hokejisti, ktorí si ponechajú civilné povolanie, či aktívne študenti. "V súťaži by sme sa chceli usadiť dlhodobo, to je náš cieľ a želanie," dodal From.

Kolínsky štadión, ktorý v roku 1959 hostil päť zápasov majstrovstiev sveta, má kapacitu 4500 miest, z toho 600 je na sedenie. V roku 1962 si Kolín vybojoval účasť v najvyššej súťaži, ale pred štartom sezóny prenechal práva Litvínovu.


Tagy: SC Kolín

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka českej Tipsport Extraligy
Zdroj:
ČTK
Foto:
Profimedia, Facebook SC Kolín

DISKUSIA