VIDEO Najprv prísna žltá karta, potom gól: Pekarík pri víťaznom návrate ústrednou postavou Herthy

Peter Pekarík a Ihlas BebouPeter Pekarík a Ihlas Bebou Zdroj: TASR/AP - Thomas Kienzle

BERLÍN - Slovenský obranca Peter Pekarík nastúpil v základnej zostave Herthy Berlín iba po druhý raz v tejto sezóne, predtým dostal príležitosť vo februári na ihrisku Paderbornu. Hertha vtedy triumfovala 2:1 a zvíťaziť sa jej podarilo aj v sobotu, keď zdolala domáci Hoffenheim 3:0. Bundesliga odštartovala po prestávke spôsobenej pandémiou koronavírusu po dvoch mesiacoch, čo potešilo okrem fanúšikov aj mnohé futbalové osobnosti.

Tréner Herthy Bruno Labbadia prebral mužstvo začiatkom apríla, v Hoffenheime urobil niekoľko prekvapivých rozhodnutí pri skladbe základnej jedenástky. Okrem Pekaríka hrali od začiatku Per Skjelbred, Jordan Torunarigha a Vedad Ibiševič, na lavičke zostali Niklas Stark, Krzysztof Piatek, či Javairo Dilrosuen.

Pekarík po prvý raz zasiahol do deja zápasu v 11. minúte, keď po faule dostal od rozhodcu Christiana Dingerta žltú kartu. Ruchové mikrofóny po rozhodnutí arbitra zachytili slová trénera hostí, ktorý s kartovým trestom nesúhlasil: "Nemusíte dať žltú kartu, toto nebolo na žltú."

Po bezgólovom polčase prišla druhá chvíľa slovenského reprezentanta a oveľa výraznejšia. V 58. minúte si jeho strelu z voleja stečoval do vlastnej siete Kevin Akpoguma a nechtiac tak poslal Berlínčanov do vedenia. O dve minúty neskôr poistil náskok Herthy Vedad Ibiševič, výhru spečatil v 74. minúte Matheus Cunha. "Takýto začiatok náš tím potreboval. Človek by nemal zabudnúť, čo sa stalo v tejto sezóne. Zmena trénera, koronavírus... Po tomto zápase sme sa všetci uvoľnili," uviedol Labbadia.

Všetky stretnutia sa hrali bez divákov a za prísnych hygienických opatrení. Vedenie súťaže hráčom odporučilo, aby sa vyhýbali kontaktu pri oslavách gólov, ale nie v každom zápase toto odporúčanie dodržali. Aj hráči Herthy sa po góle Ibiševiča pustili do osláv, na aké boli zvyknutí pred opatreniami. "Emócie naozaj neskrývam. V takýchto chvíľach je ťažké udržať ich na uzde. Čakali sme veľmi dlho na to, aby sme zasa mohli hrať," citovala Ibiševiča agentúra DPA.

Na štart bundesligy čakali fanúšikovia, hráči, ale aj osobnosti z celého sveta. Švédsky reprezentant Zlatan Ibrahimovič na Instagrame napísal: "Ďakujem, že ste sa vrátili." Pridal sa k nemu aj nemecký reprezentant Ilkay Gündogan, ktorý si oblieka dres anglického Manchestru City: "Síce bez fanúšikov, ale som veľmi rád, že som opäť mohol sledovať futbal." Na Instagrame sa vyjadril aj bývalý anglický útočník Gary Lineker: "Ahoj futbal, môj starý priateľ, opäť som sa s tebou stretol, so zvukom ticha." Parafrázoval tým úvodné slová skladby "Sound of silence" od skupiny Simon and Garfunkel narážajúc na prázdne tribúny.

Viac o téme: Hertha Berlín Peter Pekarík TSG Hoffenheim