NHL zaradila do TOP 10 aj dvoch Slovákov: Raketový skok Višňovského a supertalent Gáborík

Ľubomír Višňovský v drese LA Kings
Ľubomír Višňovský v drese LA Kings

BRATISLAVA - Mať tak vešteckú guľu, hociktorý tím NHL by sa stal razom top favoritom na zisk Stanley Cupu. Budúcnosť klubov majú vo veľkej miere v rukách skauti a prispeje tiež kvalitný rozvojový systém. Keby profíci vedeli, ako vystrelia mladí tínedžeri vo svojich kariérach, draftovalo by sa podstatne ľahšie. Stať sa však môže, že očakávania nesplní ani draftovaná jednotka. Na druhej strane môže prekvapiť hráč z absolútneho draftového dna. Ukážkovým príkladom je Henrik Lundqvist, ktorý je hviezdou redraftu 2000. Ten spracoval oficiálny portál NHL a do TOP 10 sa dostali až dve slovenské mená.

Nové milénium. Pre Slovensko veľmi podstatný draftový ročník, ktorý priniesol na scénu také mená ako Ľubomír Višňovský a Marián Gáborík. Vtedy ešte len mladé uchá ani len netušili, akú hviezdu kariéru majú pred sebou. 

Veľké očakávania sa vkladali predovšetkým do rýchleho Gáboríka, ktorý vedel čarovať s hokejkou a bol extrémne nebezpečný a kreatívny útočník. Pôvodne bol draftovaný už z tretej pozície organizáciou Minnesota Wild, v ktorej drese napokon odohral osem sezón. Postupom času sa stal dokonca kapitánom. S odstupom času ho experti zaradili na rovnako vysoké miesto. Udržať si post draftovej trojky aj po konci kariéry je nesmierne náročné. Ak by sa mu do cesty nestavali početné zranenia, mohlo to byť ešte lepšie. Odohral dlhých 20 sezón v NHL a užil si aj majstrovský titul, takže v tomto smere dosiahol to najpodstatnejšie.

V rebríčku TOP 10 sa ocitol aj Ľubomír Višňovský, ktorý bol pôvodne podstatne nižšie. Los Angeles Kings ho draftovali až zo 118. pozície. Našťastie veľmi milo prekvapil a ukázal, že si na drafte zaslúžil počuť svoje meno skôr. Fantastický obranca bol neskutočne produktívny. Hneď po výluke NHL nazbieral v drese Kings 67 bodov v 80 zápasoch, čo sa nepodarí ani mnohým útočníkom. Podobne ako Gáborík, aj Višňovský bol "expert" na zranenia, ktoré mu skomplikovali kariéru. Aj napriek tomu ho portál NHL zaradil na fantastické ôsme miesto. Stanley Cup síce nikdy nevyhral, zato má kompletnú medailovú zbierku z reprezentácie. 

Absolútnym kráľom sa stal doslova "kráľ". Prezývku "King Henk" nosí švédsky brankár Henrik Lundqvist, ktorý ešte stále aktívne chytá v drese New Yorku Rangers. 15 dlhých sezón v jednom jedinom tíme. Rangers ho od draftu nikam nepustili a urobili z neho klubovú ikonu. Hoci taktiež prešiel draftom 2000, prvú sezónu v NHL absolvoval až o päť rokov neskôr. Príbeh ako z rozprávky. Teraz je z neho legenda ligy, ktorá zarába milióny. Tvorcovia redraftu ho zaradili na prvé miesto, čo znamená skok o neuveriteľných 204 miest. Zaujímavosťou je, že prvú voľbu mali k dispozícii Islanders, teda mestský rival. Tí si vybrali Ricka DiPietra (brankár). Ten sa bohužiaľ do tohto rebríčka nezmestil.


Tagy: Ľubomír Višňovský Marián Gáborík New York Rangers New York Islanders Ottawa Senators Tampa Bay Lightning Minnesota Wild Henrik Lundqvist

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka NHL
Zdroj:
športky
Foto:
TASR/AP

DISKUSIA