Veľká cena Británie je ohrozená viac ako sa čakalo: Organizátori budú čakať na výnimku od vlády

Fanúšikovia na okruhu Silverstone
Fanúšikovia na okruhu Silverstone

SILVERSTONE - Veľká cena Veľkej Británie motoristickej F1 sa v tomto roku nebude môcť uskutočniť, ak tamojšia vláda nedá výnimku z karantény pre ľudí prichádzajúcich zo zahraničia. Na okruhu v Silverstone sú zatiaľ naplánované dve podujatia, z ktorých prvé sa má konať 19. júla.

Očakáva sa, že britská vláda pre pandémiu koronavírusu zavedie dvojtýždňovú karanténu pre všetkých ľudí, ktorí pricestujú spoza hraníc, od začiatku júna. Podľa portálu autosport.com sa nebude výnimka vzťahovať na šport vrátane F1. "Štrnásťdňová karanténa znemožní tohtoročnú VC Veľkej Británie. Má to obrovský dopad aj na desaťtisíce pracovných miest napojených na F1 a dodávateľské siete," citoval hovorcu prestížneho seriálu portál BBC.

Vedenie F1 sa snaží zabezpečiť čo najefektívnejšie hygienické opatrenia. Tímy nebudú na okruhoch v kontakte a ubytujú sa v samostatných hoteloch, kam ich budú dopravovať autobusy. Všetok personál podstúpi testy na ochorenie COVID-19 pred vycestovaním a každé dva dni počas podujatí. "Do Spojeného kráľovstva budeme cestovať jedine s ľuďmi z nášho prostredia, pričom všetci absolvujú testy. Karanténa je preto úplne nepotrebná. Pokiaľ sa má elitný šport vrátiť na televízne obrazovky, sú nutné výnimky," dodal hovorca F1.

Oneskorený štart sezóny je na programe dvoma pretekmi v rakúskom Spielbergu (5. a 12. júla). Po nich už mali nasledovať dve VC v Silverstone, tie sú však ohrozené, v kontinentálnej Európe totiž sídlia tri tímy Ferrari, Alfa Romeo a AlphaTauri, ako aj dodávateľ pneumatík Pirelli. Náhradou by mohli byť preteky v nemeckom Hockenheime, ktorý ani nefiguroval v pôvodnom kalendári.

Šéf F1 Chase Carey verí v šestnásť VC, ročník by mal pokračovať štyrmi zastávkami spomedzi odložených podujatí v Španielsku, Maďarsku, Belgicku, Taliansku, Francúzsku, Holandsku a potom sa presunúť do ďalších častí sveta. Pokračovať by sa mohlo v Kanade alebo Singapure, neskôr v Azerbajdžane, Rusku, Číne a Japonsku. Pokiaľ to situácia s koronavírusom umožní, konvoj neskôr zamieri do USA, Mexika, Brazílie, Vietnamu a sezóna vyvrcholí 6. decembra v Bahrajne a 13. decembra v Abú Zabí. Aspoň európsku časť chce F1 oznámiť do dvoch či troch týždňov.


Tagy: Silverstone F1

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA/AP Photo/Luca Bruno

DISKUSIA