Lyžiarskemu kalendáru hrozí obrovská trhlina: Stupňujúci sa spor, žiadajú vylúčenie!

Ilustračné foto
Ilustračné foto

BERN - Švajčiarska lyžiarska federácia bude žiadať, aby preteky vo Wengene neboli v roku 2022 súčasťou kalendára Svetového pohára alpských lyžiarov. Podujatie na slávnom Lauberhorne je predmet stupňujúceho sa sporu o televízne práva. Federácia si nárokuje vyšší podiel zo zisku, organizátori však o tom nechcú počuť.

Zjazdovka vo Wengene je najdlhšia v prestížnom seriáli. Spoločne s rakúskym Kitzbühelom sú preteky vo Švajčiarsku mimoriadne obľúbené u lyžiarov, keďže sú štedro dotované a tešia sa obrovskej popularite medzi fanúšikmi. Pre spor s národnou federáciou, ktorý podľa informácie agentúry DPA trvá už od roku 2016, im však hrozí vylúčenie z kalendára Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) v sezóne 2021/2022. Prípad rieši Športový arbitrážny súd (CAS) v Lausanne.

Aby krajina neprišla o miesto v kalendári, organizácia Swiss-Ski do návrhu namiesto Wengenu ako dejisko napísala Švajčiarsko. Wengen je dejisko podujatia SP nepretržite od premiérovej sezóny 1967, v súčasnosti sa tam počas troch dní konajú súťaže v alpskej kombinácii, zjazde a slalome.


Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/AP

DISKUSIA