Kríza ich pribrzdila, ale reprezentanti sa nevzdávajú: Musíme motivovať mladých, aby neodchádzali zo športu

Andrea Podmaníková
Andrea Podmaníková

BRATISLAVA - Slovenskí reprezentanti v plávaní čakali dva mesiace na možnosť opäť trénovať v bazéne. Keď sa im v pondelok konečne otvorili brány plavárne na Pasienkoch, na hladinu sa vynorili nové otázky. Hlavne tá, čo je vlastne cieľom ich snaženia, keďže súťažný kalendár sa pre pandémiu koronavírusu neustále mení.

Najnovšie Medzinárodná plavecká federácia (FINA) odložila aj decembrové MS v krátkom bazéne. Andrea Podmaníková aj Tomáš Klobučník napriek tomu deklarujú odhodlanie pracovať aj naďalej a veria, že budú môcť zabojovať minimálne o účasť na budúcoročných olympijských hrách v Tokiu.

Podmaníková v decembri 2019 na ME v krátkom bazéne v Glasgowe ukázala nárast svojej výkonnosti. Z rozplavieb postúpila vo všetkých svojich štyroch disciplínach, teda na troch prsiarskych tratiach i na polohovkárskej stovke. Najlepší výsledok dosiahla na trati 200 m prsia, kde obsadila celkovo 10. miesto. Lenže pandémia pribrzdila jej snahu predstaviť sa premiérovo na najväčšom sviatku športovcov pod piatimi kruhmi. "Keď vypukla koronakríza, mala som s tým veľký problém. Musela som zmeniť svoje ciele. Bolo potom ťažké uvidieť nejakú víziu budúcnosti a premôcť sa do ďalšej práce. Napokon som si našla motiváciu v tom, že nechcem zaostať za svetom," povedala pre TASR členka topoľčianskej Pirane.

Slovenská nádej je odhodlaná pokračovať v kariére, aj keď priznáva, že kríza jej poskytla čas premýšľať aj o živote, v ktorom už šport nie je primárna činnosť. "Či už so mnou, alebo bezo mňa, plavecký svet sa pohne. Je to teraz hlavne o tréningu a disciplíne. Človek sa neustále zamýšľa, čo bude po konci športovej kariéry, ale myšlienky skončiť ešte nemám. Tento šport ma baví, aj keď momentálne veľmi neplávame."

Špecialista na prsiarske trate Tomáš Klobučník nie je len kandidátom na svoju tretiu olympijskú účasť, no v plaveckom hnutí má aj postavenie zástupcu športovcov. Teraz cíti obavy z toho, že v reprezentácii za ním môže vzniknúť priepasť. "Pandémia určite ovplyvnila negatívne šport ako taký, nielen plávanie. Mnoho mladých ľudí mohlo stratiť chuť znovu začať trénovať. Nikto nečakal, že takáto situácia môže nastať. Bolo to prvýkrát a verím, že aj posledný. Budeme sa musieť s tým popasovať a motivovať mladých ľudí, aby neodchádzali zo športu."

Plávanie patrí na olympiáde k najsledovanejším športom, no bežné preteky počas sezóny až takú pozornosť nepútajú. Plavci nevyhnutne potrebujú konanie šampionátov. V roku 2020 však definitívne žiaden nebude. Za ideálneho scenára by sa ešte do budúcoročnej olympiády mohli uskutočniť aspoň odložené ME v plaveckých športoch v Budapešti. "Verím, že aspoň nejaké z vrcholných podujatí sa v najbližšom čase uskutoční. Cieľom nás reprezentantov bude minimálne sa tam kvalifikovať a dosiahnuť čo najlepšie umiestnenie," vyjadril  Klobučník odhodlanie pokračovať v reprezentačnej kariére.


Zdroj:
TASR
Foto:
TASR - Jakub Kotian

DISKUSIA