Slovenský tréner čelí obrovskej výzve: Inšpiráciu nemusel hľadať, všetko zažil i vo Fortuna lige!

Adrian Guľa
Adrian Guľa

PLZEŇ - Tréner futbalistov Plzne Adrián Guľa berie dohrávku prvoligovej sezóny bez divákov ako veľkú výzvu. Slovenský kouč zápasy v podobnej atmosfére zažil už vo svojej vlasti, kde však dôvodom prázdnych štadiónov nebola pandémia koronavírusu, ale malá fanúšikovská podpora niektorých klubov.

Vďaka vlastným skúsenostiam nemusel hľadať inšpiráciu v nemeckej lige, ktorá minulý víkend ako prvá veľká súťaž v Európe obnovila sezónu. "Na Slovensku som zažil súboje bez divákov, aj keď mohli prísť. Nemusel som hľadať bundesligový zápas, ja už som si ho prežil na Slovensku. Pretože fanúšikovská podpora niektorých klubov tam naozaj nebola taká, že by na každý zápas bol vypredaný štadión," povedal Guľa počas videokonferencie s vybranými novinármi.

"Občas sme museli na tréningu púšťať hudbu z reproduktorov, aby sme sa pripravili na to, ako hrať pred veľkým počtom divákov," doplnil s úsmevom bývalý tréner Trenčína, Žiliny alebo slovenskej reprezentácie do 21 rokov.

Berieme to ako veľkú výzvu

Hrať futbal bez divákov podľa neho nie je úplne jednoduché. "Je tam viac rozptyľovacích faktorov. Keď je plný štadión, hráči nepočujú každú vsuvku od trénera, od spoluhráčov alebo protihráčov. Hráči to zažili v prípravnom období, ale ostrý zápas je predsa len niečo iné. Snažíme sa pripraviť v rámci možností aj na to," konštatoval Guľa. "Berieme to ako veľkú výzvu, ako to bude vyzerať," pridal štyridsaťštyriročný kouč.

Druhý tím tabuľky, ktorý pod Gulom vyhral všetky štyri ligové zápasy a po 24 kolách stráca osem bodov na vedúcu Slaviu, sa po viac ako dvojmesačnej prestávke vráti do sezóny v stredu na ihrisku deviatej Sparty. "Budeme vychádzať z toho, že hrali veľmi slušný zápas na Slavii ešte pred koronavírusom. Ale skôr sa potrebujeme dostať do vzájomnej konfrontácie, ako chlapci vnímali, keď proti nim hrali. V takýchto zápasoch s veľkým rivalom môžu rozhodnúť naozaj detaily. Musíme sa prispôsobiť tomu, že sme ich teraz nemohli sledovať. Podstatné je venovať pozornosť veciam, ktoré sa snažíte robiť a máte ich stopercentne pod kontrolou," upozornil Guľa.

Súhlasí s názorom zahraničných trénerov, podľa ktorých pri zápasoch bez fanúšikov majú šancu zažiariť úplne iní hráči alebo dokonca celé mužstvo. "Môže vyskočiť niektorý hráč, ktorý je silný v tréningovom procese a bez tlaku fanúšikov. Viac dovoliť si môžu aj tímy, ktoré nemajú silnú fanúšikovskú podporu. Ja verím, že my budeme cítiť fanúšikov a ich energiu aspoň na diaľku, pretože nám veľmi pomáhali v období, ktoré už môžem hodnotiť," uviedol tréner Viktorie.

Verím, že sme sa zlepšili

Guľa verí, že pred reštartom súťaže už nedôjde k žiadnym problémom a všetci v plzenskom celku budú mať aj ďalšie testy na koronavírus negatívne. "Sme už otestovaní, ja dokonca dvakrát, kvôli ceste domov na Slovensko. Nezaoberáme sa tým, verím, že sme všetci v poriadku a že každý z nás dodržiava, v rámci možností, všetky odporúčania. Nervozitu necítim," povedal Guľa.

Slovenský kouč má iné pocity ako pred začiatkom jarnej časti ročníka, kedy v Plzni striedal kouča Pavla Vrbu. "Verím, že sme sa zlepšili. Nejakú dobu už sa s tímom poznáme. Sme ďalej aj so spôsobom, akým by sme sa chceli prezentovať. Ale podstatné je, aby sa nám všetko podarilo správne načasovať. V našom prípade to bude streda o ôsmej večer na Letnej," dodal.


Tagy: FC Viktoria Plzeň Adrián Guľa

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Gambrinus ligy
Zdroj:
ČTK
Foto:
fcviktoria.cz - Michal Bártik

DISKUSIA