Neuveriteľný príbeh českej reprezentácie: Podceňovaný tím vytrel všetkým zrak

Na snímke zľava Roman Červenka, Jaromír Jágr, Petr Hubáček a Petr Koukal so zlatými medailami oslavujú majstrovský titul
Na snímke zľava Roman Červenka, Jaromír Jágr, Petr Hubáček a Petr Koukal so zlatými medailami oslavujú majstrovský titul

KOLÍN NAD RÝNOM - Po zlatom hetriku v rokoch 1999, 2000 a 2001 získali českí hokejisti ďalšie zlato v roku 2005 a na ďalšiu zlatú medailu potom čakali päť rokov. Na MS 2010 v Nemecku sa Česi vďaka víťazstvám nad Fínskom a Švédskom prehrýzli až do finále, kde porazili pred desiatimi rokmi, 23. mája 2010, Rusko 2:1 a získali 12. titul majstrov sveta v histórii. V nasledujúcich dvoch rokoch vybojovali bronz, od tej doby ale reprezentácia na medailu z MS stále čaká.

Pred začiatkom majstrovstiev sveta mal kouč Vladimír Růžička ťažkú ​​hlavu z množstva ospravedlneniek predovšetkým od hráčov z NHL. Družstvo výnimočných bojovníkov, ktoré nakoniec spolu s asistentmi Ondrejom Weissmannom a Jozefom Jandačpm zostavil, nakoniec aj napriek miernemu zaváhaniu s papierovo slabšími súpermi na šampionáte uspelo.

Česi do turnaja vstúpili hladkou výhrou nad Francúzskom (6:2), po nej sa ale dopustili zaváhania v zápase s Nórskom (2:3), ktoré našťastie napravili následnou výhrou nad Švédskom (2:1). Českí hráči nielen dokázali po troch rokoch poraziť na veľkom turnaji elitného súpera, ale tiež predovšetkým v prvej tretine predvádzali hokej aký už dávno nie. Chýbalo len svoju prevahu vyjadriť gólmi. Do osemfinálovej skupiny navyše vstúpili zle, keď podľahli Švajčiarsku (2:3). V ďalších dvoch zápasoch ale českí hráči nadviazali na výkon so Švédmi, porazili Lotyšsko (3:1) i Kanadu (3:2).

Vo štvrťfinále na nich čakalo Fínsko, teda rovnaký súper, ktorý ich vo februári vyradil z olympijských hier vo Vancouveri. Dráma tentoraz malo šťastný koniec pre reprezentantov Českej republiky, ktorí zvíťazili 2:1 po samostatných nájazdoch. Podobnú zápletku ponúklo aj semifinále so Švédskom (3:2 po samostatných nájazdoch), nesmierne dramatické bolo aj finále s Ruskom (2:1).

Počas celého turnaja si vynikajúcu formu držal brankár Tomáš Vokoun. Ťahúňmi tímu potom boli nestarnúci Jaromír Jágr a kapitán Tomáš Rolinek, ktorý sa zviditeľnil aj tromi gólmi v oslabení, ktoré na turnaji strelil. Česi získali zlato na MS v rokoch 1996, 1999 až 2001, 2005 a 2010. Spoločný československý výber dominoval svetovému hokeju v ročníkoch 1947, 1949, 1972, 1976, 1977 a 1985.


Tagy: Jaromír Jágr Tomáš Vokoun Česko MS 2010 v hokeji

Zdroj:
ČTK
Foto:
TASR/AP/The Canadian Press, Jacques Boissinot

DISKUSIA