VIDEO Pred 15 rokmi futbalový svet nechápal a Česko jasalo: Urobili sme z nemožného možné!

Kapitán Steven Gerrard s víťaznou trofejou po famóznom obrate LiverpooluKapitán Steven Gerrard s víťaznou trofejou po famóznom obrate Liverpoolu Zdroj: TASR/AP - Phil Noble

ISTANBUL - Iba štyria českí futbalisti sa zatiaľ môžu pochváliť triumfom v Lige majstrov, najprestížnejšej a finančne najlukratívnejšej európskej klubovej súťaži.

Tými prvými sa pred 15 rokmi stali Milan Baroš a Vladimír Šmicer, ktorí 25. mája 2005 vo farbách FC Liverpool prispeli vo finále s AC Miláno v Istanbule k senzačnému obratu. Anglický celok totiž po polčase prehrával už 0:3, v druhej polovici však dokázal vyrovnať a po penaltovom rozstrele mohli jeho hráči piatykrát v histórii zdvihnúť nad hlavu cenený "ušatý" pohár.

"Toto je asi najväčší okamih mojej kariéry a krásna rozlúčka s Liverpoolom. Vyhrať tento pohár je sen," vyhlásil po zápase Šmicer, ktorý sa síce na ihrisko dostal až v priebehu zápasu, avšak do jeho histórie sa výrazne zapísal jedným gólom aj posledným premeneným pokutovým kopom. "To, čo sa stalo, je až neskutočné. Urobili sme z nemožného možné," dodal Baroš, ktorý kvôli únave aj žltej karte striedal krátko pred koncom základnej hracej doby.

Milan Baroš a Jaap Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR/AP - Alastair Grant
Milan Baroš a Jaap Stam (Foto: TASR/AP - Alastair Grant)

Historicky prvé vzájomné stretnutie oboch gigantov v európskych pohároch malo šokujúci úvod a nechalo zabudnúť na predzápasové teórie o nudnom predstavení. Už v prvej minúte otvoril skóre kapitán AC Paolo Maldini, ktorý sa v 36 rokoch stal najstarším strelcom gólu vo finále súťaže. Keď na konci polčasu pridal ďalšie dva góly Milána Argentínčan Hernán Crespo, o siedmom triumfe "červenočerných" pochyboval len málokto.

Po prestávke ale Liverpool zázračne ožil a vďaka trefám Stevena Gerrarda, Šmicera a Xabiho Alonsa počas šiestich minút vyrovnal. Vo zvyšku zápasu vrátane predĺženia malo síce znovu viac z hry Miláno, avšak žiadna ďalšia šanca vrátane tutovky ukrajinského kanoniera Andreja Ševčenka sa už neujala.

Andrej Ševčenko Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR/AP - Luca Bruno
Sklamaný Andrej Ševčenko (Foto: TASR/AP - Luca Bruno)

V rozstrele zažiaril poľský brankár "Reds" Jerzy Dudek, ktorý komickými pohybmi na čiare znervóznil hneď troch hráčov súpera, a tak sa po zaváhaní Ševčenka mohli začať radovať zverenci španielskeho trénera Rafaela Beníteza.

V následnom liverpoolskom krepčení so strieborným pohárom bolo poriadne vidieť aj oboch českých reprezentantov. "Jo, Česi, máme to," kričal vo vzájomnom objatí do kamery Baroš. "Paťo, tak ja ten pohár už mám," doberal si Šmicer zase na diaľku svojho kamaráta Patrika Bergera, ktorý z klubu z mesta Beatles odišiel v roku 2003. Krátko po triumfe opustili Liverpool aj oni - Baroš zamieril do Aston Villy, Šmicer zakotvil v Girondins Bordeaux.

Kapitán Liverpoolu Steven Gerrard Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR/AP - Thomas Kienzle
Kapitán Liverpoolu Steven Gerrard a tréner Rafael Benítez s víťazným pohárom (Foto: TASR/AP - Thomas Kienzle)

Miláno sa siedmeho triumfu v súťaži dočkalo po repríze s Liverpoolom už o dva roky neskôr, v jeho drese slávil aj Marek Jankulovski. Doteraz posledným českým víťazom Ligy majstrov sa v roku 2012 stal brankár Chelsea Petr Čech, ktorý si v penaltovom rozstrele s Bayernom Mníchov spravil chuť po štyri roky starom obdobne prehratom finále s Manchestrom United.

Viac o téme: Milan Baroš AC Miláno Liverpool FC Vladimír Šmicer
  • Zdroj: ČTK, športky