NHL vzdala rešpekt trojici Slovákov: Lepší hráči v histórii ligy skrátka neboli!

NHL sňala klobúk pred trojicou Slovákov
NHL sňala klobúk pred trojicou Slovákov

TORONTO - Slováci Marián Hossa, Pavol Demitra a Jaroslav Halák sú podľa portálu nhl.com najlepší nositelia čísel dresov 81, 38 resp. 41 v expanznej ére NHL (po r. 1967). Svojím hlasovaním o tom rozhodli žurnalisti oficiálnej stránky NHL.

Oficiálna stránka doteraz zverejnila dve tretiny z rebríčka najlepších nositeľov jednotlivých čísel, pričom začala od najvyššieho čísla - 99. Jeho najlepším nositeľom sa jednoznačne stal Kanaďan Wayne Gretzky. Podobne jednoznačný bol výber aj pri číslach 68 (Jaromír Jágr), 66 (Mario Lemieux) či 87 (Sidney Crosby).

Marián Hossa dostal v hlasovaní žurnalistov prednosť pred Američanom Philom Kesselom, ale aj Slovákom Miroslavom Šatanom, ktorý tiež hral s číslom 81. Hossa nastupoval v prvých troch zámorských pôsobiskách (Ottawa, Atlanta, Pittsburgh) s číslom 18. Po príchode do Detroitu však siahol po 81-tke, keďže 18-tka bola obsadená Kirkom Maltbym. Rovnaké číslo si ponechal aj v Chicagu Blackhawks, k čomu prispel aj fakt, že 18-tka je v klube vyradená na počesť Denisa Savarda.

Jasnou voľbou všetkých 19 hlasujúcich bol pri čísle 38 tragicky zosnulý Pavol Demitra. Ten síce pri vstupe do NHL v drese Ottawy Senators nosil číslo 78, ale po prestupe do St. Louis Blues siahol po čísle 38. Silnejšiu konkurenciu nositeľov svojho čísla mal Jaroslav Halák, ktorého na 1. miesto umiestnilo 10 z 19 hlasujúcich. Slovenský brankár sa k číslu 41 dostal v klube Montreal Canadiens, v ktorého drese debutoval v NHL. Predtým na farme v AHL chytal v drese s číslom 29, no to bolo v Montreale vyradené a siahnuť nemohol ani po 30-tke, ktorú vtedy nosil David Aebischer. Na 2. mieste pri nositeľoch čísla 33 sa umiestnil obranca Zdeno Chára. Počtom hlasov síce prekonal v poradí tretieho Švéda Henrika Sedina, avšak všetci 19 hlasujúci uprednostnili brankára Patricka Roya.


Tagy: Jaroslav Halák Pavol Demitra Marián Hossa

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka NHL
Zdroj:
TASR
Foto:
SITA/AP

DISKUSIA