SFZ oboznámi UEFA s reštartom Fortuna ligy: Cieľom je dohrať ligu aj Slovenský pohár

Prezident Únie ligových klubov Ivan Kozák
Prezident Únie ligových klubov Ivan Kozák

BRATISLAVA - Slovenský futbalový zväz (SFZ) v pondelok zašle Európskej futbalovej únii (UEFA) správu o verdikte reštartovať Fortuna ligu v termíne 13. júna. Ako pre TASR povedal generálny sekretár SFZ Peter Palenčík, nové informácie z ústredia vo švajčiarskom Nyone dostanú národné asociácie až tesne pred zasadnutím výkonného výboru UEFA. Ten odložili z 27. mája na 17. júna.

"Preferencia UEFA dohrať ako domáce, tak aj medzinárodné klubové súťaže, sa nezmenila. Ide jej o to, aby sa o športových výsledkoch rozhodlo na ihrisku. Naša Únia ligových klubov (ÚLK) na zasadnutí prezídia minulý týždeň rozhodla o reštarte Fortuna ligy, o čom sme mali UEFA informovať do 25. mája. Naše stanovisko zašleme na UEFA s jedným upozornením, že konečné slovo budú mať naše štátne orgány. Momentálne nemáme z UEFA žiadne novinky, očakávam, že ďalšia videokonferencia generálnych sekretárov jednotlivých asociácií sa uskutoční tesne pred, možno po zasadnutí výkonného výboru UEFA," priblížil aktuálnu situáciu generálny sekretár SFZ.

Pandémia ochorenia COVID-19 vypukla tesne po skončení 22-kolovej základnej časti FL, nadstavba sa z tohto dôvodu v polovici marca ani nezačala. Vzhľadom na priaznivú epidemiologickú situáciu v krajine dostala súťaž "zelenú" od vlády SR a konzília odborníkov, od 3. júna plánujú povoliť vrcholové súťaženie. Prezident ÚLK Ivan Kozák ešte zdôraznil, že liga čaká na vyjadrenie hlavného hygienika SR Jána Mikasa, ktorý dostal do rúk hygienický manuál. Má 25 strán a ÚLK ho vytvorila aj vďaka pomoci iných európskych líg.

ÚLK sa rozhodla skrátiť nadstavbu na päť kôl, čo umožní dohrať národný pohár, no prakticky to rozhodne o nedohratí 2. ligy. Podľa Palenčíka je verdikt o nedohratí 2. ligy plne v kompetencii VV SFZ. Ten dostal od ÚLK odporúčanie, aby z Fortuna ligy v súťažnom ročníku 2019/2020 nezostúpilo žiadne mužstvo a aby sa nehrala baráž o postup do najvyššej súťaže. Druhá liga je do 31. mája 2020 pozastavená a o ďalších krokoch sa bude rozhodovať na zasadaní komisie pre riadenie II. ligy, ktorá dá VV SFZ návrh na predčasné ukončenie a uzavretie aktuálneho súťažného ročníka 2019/2020.

SFZ po skompletizovaní FL a Slovenského pohára - Slovnaft Cupu 2019/2020 do nyonského ústredia musí do 20. júla nahlásiť národných účastníkov európskych klubových súťaží: "Keďže termín prípadnej ligovej baráže o Európsku ligu je 17. júla, s týmto nebude žiadny problém."


Tagy: UEFA SFZ

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Fortuna ligy
Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/Pavol Zachar

DISKUSIA