Vláda SR si posvieti na výstavbu Národného štadióna: Preskúmajú sa právne vzťahy aj kontrakty

Nový štadión Tehelné poleNový štadión Tehelné pole Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

BRATISLAVA - Výstavba Národného futbalového štadióna (NFŠ) bude predmetom analýzy. Vláda v stredu prijala uznesenie, v ktorom žiada do konca júna vykonať analýzu doterajších právnych vzťahov súvisiacich s výstavbou štadióna medzi firmou NFŠ, respektíve spoločnosťou Národný futbalový štadión, a Slovenskou republikou, zastúpenou ministerstvom školstva. Preskúmať chce aj podklady smerujúce k uzatvoreniu kontraktov vrátane výstupov poradenských spoločností.

Po analýze má byť následne na rokovanie vlády predložený materiál s návrhom alternatív ďalšieho postupu v súvislosti s NFŠ. Vládny kabinet sa v stredu situáciou okolo štadióna zaoberal pre pochybnosti týkajúcich sa dodatku (číslo 2) k zmluve o budúcej kúpnej zmluve na NFŠ. Dodatkom sa celková kúpna cena za nekomerčnú časť štadióna zvýši na 98.447.000 eur. Dodatok odsúhlasila ešte koncom januára vláda Petra Pellegriniho. Kúpna cena sa mala zvýšiť v dôsledku realizovaných dodatočných prác a dodávok.

"Podpredseda vlády SR pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý sa do konca budúceho mesiaca pozrie na všetky kroky, ktoré boli zrealizované a v rámci toho sa navrhnú možné riešenia. Uvažujeme od hraničného riešenia, ktoré je pre mňa neakceptovateľné, že to bude plná suma, až po možnosť súdneho procesu. Máme niekoľko rôznych alternatív," povedal minister školstva Branislav Gröhling. Šéf rezortu školstva si však chce počkať na Holého stanovisko z právneho i legislatívneho hľadiska: "V priebehu júla by sme sa mali rozhodnúť v rámci uznesenia vlády, čo bude s NFŠ." Gröhling verí, že sa nájde výhodná alternatíva, prioritne pre štát a pre športovcov.

"Existencia pochybností v súvislosti s podstatou dodatku číslo 2 vyplýva aj zo stanoviska spoločnosti KPMG Slovensko, ktoré bolo prílohou materiálu prerokovaného 29. januára vládou SR. Ako sa uvádza v úvodnom upozornení 'zdôrazňujeme, že úlohou KPMG v tejto fáze nie je verifikovať ani potvrdiť správnosť a ekonomické opodstatnenie realizácie tohto projektu zo strany štátu. Takéto rozhodnutie je výhradne v zodpovednosti ministerstva a vlády'," informoval minister školstva Branislav Gröhling v materiáli, ktorý predložil v stredu na rokovanie vlády. V súvislosti s kúpou NFŠ zo strany štátu preto považuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR za potrebné vyrovnať sa s hodnotením tejto najväčšej verejnej investície do športu.

Podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová v súvislosti s NFŠ po stredajšom rokovaní vlády povedala, že začiatkom februára podala na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie. "Momentálne nemám žiadnu spätnú väzbu od prokuratúry. Túto otázku budem intenzívne riešiť, pretože podstatou trestného oznámenia bol podpis ešte za ministra školstva Petra Plavčana, ktorý podpísal mimoriadne nevýhodný dodatok pre štát. Je oprávnené podozrenie, že ho podpísal v rozpore so súčasnými zákonmi a mohlo dôjsť k zneužitiu právomocí verejného činiteľa," povedala Remišová. Tvrdí, že je za podporu športu i za kvalitné športoviská, avšak musí to byť efektívne a výhodné pre štát.

NFŠ začali stavať na začiatku septembra 2016. Štát sa zaviazal dostavať a odkúpiť nekomerčnú časť štadióna a NFŠ poskytnúť dotáciu vo výške 27,2 milióna eur. Tá bude odrátaná z ceny pri odkúpení. Dodatkom v roku 2016 sa stanovila maximálna kúpna cena na 75,2 milióna eur. V priebehu roka 2018 v posledných fázach výstavby sa hovorilo o zvýšení nákladov. Pellegriniho vláda koncom januára 2020 odsúhlasila dodatok k zmluve o budúcej kúpnej zmluve na NFŠ, podľa ktorého sa cena zvýši na 98.447.000 eur. Pri odrátaní príjmu z prenájmu za parkovacie miesta (6,25 milióna eur) sú zvýšené náklady na verejné financie vo výške necelých 17 miliónov eur.

Vo februári vtedajšia ministerka školstva Martina Lubyová povedala, že dodatočné náklady na zhotovenie NFŠ vychádzali najmä zo zabezpečenia požadovaných štandardov Európskej futbalovej únie (UEFA), bezpečnosti v priestoroch na štadióne a jeho okolí a tiež dopravných riešení vo verejnom záujme, ktoré požadovala pre kolaudáciu bratislavská mestská časť Nové Mesto. Ministerka tiež zdôraznila, že dodatočné náklady a ich oprávnenosť verifikovala renomovaná poradenská spoločnosť KPMG, pričom za oprávnené dodatočné náklady sa ohodnotili len tie, ktoré nesúviseli s predlžovaním výstavby či nárastom cien materiálu.

Viac o téme: SFZ Národný futbalový štadión NFŠ
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR - Pavel Neubauer
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články