Po preložených šampionátoch dobrá správa: Organizátori už chystajú MS vo Fínsku

Momentálna situácia nasvedčuje tomu, že MS vo Fínsku sa budú konať
Momentálna situácia nasvedčuje tomu, že MS vo Fínsku sa budú konať

ORIMATTILA - Svetová hokejbalová organizácia WBHF (World Ball Hockey Federation) musela kvôli pandémii koronavírusu odložiť tento rok už dve podujatia, ale organizátori toho tretieho sa pripravujú na špičkovú športovú akciu.

V 16-tisícom fínskom meste Orimattila sa totiž majú od 9. do 15. novembra 2020 konať majstrovstvá sveta v hokejbale vo formáte 3vs3, historicky prvé na území tejto krajiny. Aktuálny priebeh situácie naznačuje, že sa uskutočnia. Organizačný tím pokračuje v prípravách a verí, že šampionát bude oslavou hokejbalu a výbornou prezentáciou nielen mesta, ale celého Fínska. 

Krajina tisícich jazier má z hokejových šampionátov viacero medailií a titulov majstrov sveta, a teraz má táto škandinávska krajina záujem ukázať, že niečo podobné sa dá aj s oranžovou loptičkou na hokejke. Progres ukázali už na ME v Bratislave, kde potrápili aj favorizované tímy.

Hrať sa bude v troch kategóriách - muži, ženy, masters (nad 35 rokov) a všetky tituly obhajuje Kanada. Okrem domáceho výberu a tímu javorového listu vyšle do boja svoje mužstvá aj Slovensko, tradičný medailový adept Česko, ale aj silné Rusko či Veľká Británia.

WBHF sa stále rozširuje a víta nové krajiny

Na turnaji sa opäť majú predstaviť aj Francúzi, USA, Tím Európy, ale aj výbery, ktoré už absolvovali svoju hokejbalovú premiéru - Poľsko, Bielorusko a Estónsko. Poliaci a Estónci už majú svoj krst ohňom za sebou, v decembri sa zúčastnili majstrovstiev Európy v Bratislave. Ďalším nováčikom na scéne WBHF bude Nemecko.

O štarte však uvažujú aj iné zaujímavé tímy ako napríklad Rakúsko, Španielsko, Severné Írsko, Švédsko, Škótsko, ale aj netradičné krajiny - Kuvajt a Kirgizsko. V kategórii masters povolila WBHF štart špeciálnym tímom ako sú West Slovakia, Central Czechia, Československo a iné heritage tímy z Kanady (zväčša Kanaďania s pôvodom v iných krajinách, za ktoré môžu hrať).

Okrem MS mužov sa malo na severe Európy už v lete konať aj iné podujatie, a to MS juniorov vo fínskom meste Rovaniemi. V Nitre mali byť v júni zase MS mužov vo veľkom formáte 5vs5. Oba šampionáty však boli preložené na rok 2021 a top akciou roka by mali byť práve MS v Orimattile.

Na záver ešte jedna špeciálna novinka z dielne WBHF - už budúci rok sa na United World Games v rakúskom Klagenfurte premiérovo predstaví aj hokejbal. Tohto veľkého mládežníckeho podujatia sa zúčastňuje približne 12-tisíc mladých športovcov v 16 športoch a viacerých vekových kategóriách. Športom číslo 17 bude práve hokejbal pod záštitou WBHF.


Tagy: Fínsko WBHF Orimattila

Zdroj:
športky
Foto:
WBHF/Milan Richtr

DISKUSIA