Emotívne VIDEO tenisovej hviezdičky: Som ďalší na rade ja? Pýta sa po smrti černocha

Coco Gauffová
Coco Gauffová

NEW YORK - Americká tenisová hviezdička Coco Gauffová sa emotívnom videu pripojila k protestom proti smrti černocha v Minneapolise pri policajnom zásahu. Som ďalšia na rade ja? Pýta sa šestnásťročná Afroameričanka.

"Svoj priestor chcem využiť na to, aby bol svet lepším miestom," uviedla v týždni Gauffová na Twitteri a v piatok vyzvala k činu aj ostatných vo videu na sieti TikTok.

"Využívam svoj hlas v boji proti rasizmu," napísala v popisku videa, kde sa striedali fotografie George Floyda s inými obeťami z radov černochov. "Som ďalšia na rade ja? Ja svoj hlas využívam, využijete aj vy ten váš?," doplnila Gauffová v texte pri videu, na ktorom je oblečená v čiernej mikine s kapucňou a s pohľadom upretým do kamery zdvíha ruky.

 

 

Štyridsaťšesťročný Floyd zomrel v pondelok po tom, čo mu pri zatýkaní kľačal belošský policajt Derek Chauvin niekoľko minút na krku. Chauvin bol v piatok zatknutý a obvinený z vraždy, hrozí mu až 25 rokov väzenia. Floydova smrť vyvolala masové protesty nielen v Minneapolise, ale aj v ďalších amerických mestách. Proti policajnému násiliu s rasovým podtextom sa vyslovili aj mnohé černošské športové hviezdy ako basketbalista LeBron James či členka basketbalovej Siene slávy Lisa Leslieová.

Protesty v Minneapolise podporil aj Kaepernick

Bývalý hráč amerického futbalu Colin Kaepernick podporil protestujúcich ľudí v americkom štáte Minneapolis. Protesty vypukli v reakcii na pondelkovú smrť neozbrojeného muža tmavej pleti George Floyda. Ten zomrel po tom, keď mu pri zatýkaní kľačal belošský policajt niekoľko minút na krku.

Kaepernick na sociálnej sieti Twitter napísal: "Ak takáto vec vedie k smrti, vzbura je jedinou logickou reakciou." Ozvali sa aj ďalší hráči, napríklad Joe Burrow z Cincinnati Bengals: "Komunita Afroameričanov potrebuje našu pomoc. Každý by si mal otvoriť oči a pozerať sa. Nejde o politiku, ale o ľudské práva."

Musíme sa postaviť za to, v čo veríme

Futbalista FC Schalke 04 Weston McKennie sa pripojil k protestom proti policajnému násiliu voči afroamerickej komunite v USA po smrti Georgea Floyda v Minneapolise. Americký stredopoliar si počas sobotňajšieho zápasu 29. kola nemeckej Bundesligy s Werderom Brémy (0:1) navliekol na rukáv pásku s nápisom "Justice for George" (Spravodlivosť pre Georgea) a po stretnutí zanechal odkaz na sociálnej sieti.

"Rád by som upriamil pozornosť na problém, ktorý pretrváva už príliš dlho. Musíme sa postaviť za to, v čo veríme. Ja verím, že nastal čas, aby sme boli vypočutí," napísal McKennie na svojom twitterovom účte a pripojil hashtagy #justiceforgeorgefloyd a #saynotoracism (Povedz nie rasizmu).


Tagy: Coco Gauffová George Floyd

Zdroj:
ČTK, TASR
Foto:
SITA/AP/Lee Jin-man; Video: Twitter

DISKUSIA