Slovenská legenda odsunutá na vedľajšiu koľaj: Výmena ako z nočnej mory!

Miroslav Šatan
Miroslav Šatan

EDMONTON – Miroslav Šatan je jednou z najjagavejších hviezd histórie slovenského hokeja. Okrem famóznej reprezentačnej kariéry ovenčenej ziskom titulu majstra sveta sa predviedol aj v najprestížnejšej klubovej súťaži sveta NHL. Kapitána zlatých chlapcov z Göteborgu draftoval Edmonton Oilers, no ich spoločná púť sa skončila "výmenou ako z nočnej mory".

Najlepší tím osemdesiatych rokov vyslovil meno vtedajšieho talentovaného útočníka Dukly Trenčín z celkového 111. miesta. O štyri roky neskôr bol produktívny krídelník prekvapivo vytrejdovaný do Buffala Sabres. A protihodnota? Do Alberty putovali Craig Millar a Barrie Moore. Tento nevydarený obchod môžeme smelo označiť za jeden z najhorších v dejinách slávnej kanadskej organizácie. Podobný názor vyslovil aj prestížny zámorský portál The Hockey Writers.

"V roku 1993 Oilers draftovali Miroslava Šatana v piatom kole, no iba štyri roky na to bol vymenený skôr, než bol schopný rozvinúť sa na kvalitného hráča NHL. Šatan mal v tom čase iba 22 rokov. Stal sa jedným z najlepších hokejistov v histórii Sabres, bol najproduktívnejším mužom v šiestich z ôsmich ročníkov, zaznamenal dve 30-gólové a jednu 40-gólovú sezónu," nechal sa počuť Jim Parsons.  

Mizerný obchod Oilers

"Oilers znova vymenili budúci talent za slabú protihodnotu. Barrie Moore odohral za Edmonton iba štyri zápasy, kým Craig Millar nastúpil na 36 duelov so ziskom šiestich bodov. Sabres na výmene parádne zarobili, keď ich Šatan doviedol až do finále Stanleyho pohára v roku 1999," hodnotil Parsons.

Kým Olejári si mohli akurát tak búchať hlavu o stenu, slovenský mladík sa postupne vypracoval medzi najdôležitejšie opory Buffala. Spomínané finále proti Dallasu Stars dopadlo trpkou prehrou v predlžení šiesteho zápasu, no populárny "Šarky" si napravil chuť presne o desať rokov neskôr, kedy už v drese Pittsburghu Penguins získal vytúžený pohár Lorda Stanleyho.


Tagy: Miroslav Šatan Buffalo Sabres Edmonton Oilers Craig Millar Barrie Moore

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka NHL
Zdroj:
športky
Foto:
TASR/Dano Veselský

DISKUSIA