Prerod fenomenálneho hokejistu na podnikateľa: Krásne hokejové časy sú preč, žijem iný život

Jiří Novák
Jiří Novák

PRAHA - Z legendárneho pardubického hokejového útoku prezývaného 'Marcello, Bochník, Bogas' je druhý menovaný Jiří Novák zrejme tým najmenej slávnym, ale aj tak sa môže pochváliť dvoma titulmi majstra sveta, olympijským striebrom či tromi ligovými primátmi. Na rozdiel od svojich dvoch spoluhráčov Novák po ukončení hráčskej kariéry pri hokeji nezostal a dal sa na podnikanie. 6. júna bude oslavovať sedemdesiat

Novák patril v druhej polovici 70. rokov k najlepším stredným útočníkom v Európe. Dával góly, mal cit pre prihrávku, výborne čítal hru a navyše skvele forčekoval aj bránil. Za českú reprezentáciu odohral 160 zápasov a strelil 76 gólov.

"Boli sme z iného cesta, ale fungovalo nám to. Mimo ľad sme sa toľko nevídali, avšak kamaráti sme a budeme," spomínal na úspešnú spoluprácu Novák, ktorý sa zúčastnil šiestich svetových šampionátov a dvoch olympiád. Okrem titulov z rokov 1976 a 1977 má z MS ešte tri striebra a jeden bronz. Z OH 1976 v Innsbrucku, kde sa ako jeden z prvých nakazil chrípkou, ktorá neskôr postihla skoro celý tím, si priviezol striebro.

Po neúspechu na OH 1980 v Lake Placid Novák skončil v reprezentácii a po nasledujúcej sezóne odišiel z Pardubíc do Lausanne. Nasledovali angažmán vo Francúzsku a Taliansku, potom sa vrátil do Švajčiarska ako tréner. Po revolúcii prešiel od hokeja na podnikanie - najprv prevádzkoval obchod so športovými potrebami, neskôr v Pardubiciach vybudoval hotel a penzión.

"Akonáhle som s hokejom skončil, začala nová éra. Nevraciam sa k minulosti, na toto som sa nikdy nehral. Zaujíma ma, čo bude. Predovšetkým sa starám, aby som mal zaplatenú DPH a aby boli v poriadku všetky veci, ktoré sa týkajú podnikania. krásne hokejové časy sú preč, teraz žijem iný život," vyhlásil kedysi Novák. Časom presunul veľa pracovných povinností na svoje deti, aby mal viac času na obľúbený golf alebo tenis.


Tagy: Jiří Novák

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka českej Tipsport Extraligy
Zdroj:
ČTK, športky
Foto:
hcdynamo.cz

DISKUSIA