Primátori žiadajú financie na záchranu klubov: Otvorený list Šatanovi! Reaguje aj hokejový zväz

Prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Miroslav ŠatanPrezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Miroslav Šatan Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

BANSKÁ BYSTRICA - Primátori miest, v ktorých sa hrá najvyššia hokejová súťaž, vyzvali Slovenský zväz ľadového hokeja, aby v náročnej situácii spôsobenej koronakrízou našiel spôsob, ako dofinancovať chod tipsportligových klubov.

V otvorenom liste adresovanom prezidentovi SZĽH Miroslavovi Šatanovi žiadajú o priamu podporu klubov formou mimoriadnej dotačnej schémy, respektíve o prerozdelenie časti príjmov z domácich MS 2019. List zverejňujeme v plnom znení a bez redakčných úprav:
      
OTVORENÝ LIST PREZIDENTOVI SZĽH MIROSLAVOVI ŠATANOVI
      
      Vážený pán prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja,

      dovoľte, aby sme Vás oslovili ako primátori miest, v ktorých sa hrá najvyššia hokejová súťaž. Pre každé z našich miest je prestížou, že môže byť dejiskom extraligových zápasov, pričom tento fakt nevnímame len ako dôležitú spoločenskú udalosť a významný mestotvorný prvok, ale aj ako dôležitý aspekt pre výchovu novej hokejovej generácie.

      Citlivo vnímame situáciu hokejových klubov na Slovensku súvisiacu so zásadným znížením ich príjmov, ktorá nastala v dôsledku skrátenia hokejovej sezóny v tomto roku. V súčasnosti samosprávy vynakladajú významné finančné prostriedky na podporu hokeja, a to vo forme úhrady prevádzkových nákladov zimných štadiónov, resp. priamych dotácií pre hokejovú mládež a seniorské tímy.

      Sme pripravení urobiť všetko preto, aby bol hokej v našich mestách naďalej zachovaný. Čelíme obrovským výpadkom príjmov a z vlastných zdrojov už v tejto mimoriadnej situácii nedokážeme vygenerovať ďalšie prostriedky potrebné na záchranu extraligových hokejových klubov.

      Rozhodli sme sa preto požiadať Slovenský zväz ľadového hokeja, aby našiel spôsob, ako dofinancovať chod hokejových klubov. Žiadame Vás, aby ste zvážili priamu podporu formou mimoriadnej dotačnej schémy, resp. za úvahu stojí aj prerozdelenie časti príjmov z ostatných majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji organizovaných na Slovensku pre extraligové hokejové kluby.

      Vážený pán prezident,

      obávame sa, že prípadný zánik profesionálnych hokejových klubov na území našich miest by výrazným spôsobom ohrozil aj mládež. Stalo by sa tak nielen z dôvodu, že vo svojich mestách nebudú mať mladí športovci nasledovaniahodné hokejové vzory, ktoré ich motivujú. Ďalším rizikom je aj to, že prídu o prirodzené prostredie, v rámci ktorého môžu hokejovo napredovať, čo im doteraz otváralo obrovské možnosti pre následné uplatnenie v ich športovej kariére. Sme presvedčení, že spoločným úsilím sa nám podarí zachrániť extraligové fungovanie v našich mestách, a prispejeme tak k rozvoju športového a hokejového hnutia na Slovensku.
      
      S úctou
      Ján Nosko, Mesto Banská Bystrica
      Matúš Vallo, Mesto Bratislava
      Ján Šufliarský, Mesto Detva
      Jaroslav Polaček, Mesto Košice
      Ján Blcháč, Mesto Liptovský Mikuláš
      Viliam Zahorčák, Mesto Michalovce
      Marek Hattas, Mesto Nitra
      Otokar Klein, Mesto Nové Zámky
      Anton Danko, Mesto Poprad
      Richard Rybníček, Mesto Trenčín
      Lenka Balkovičová, Mesto Zvolen

SZĽH zareagoval na otvorený list stanoviskom: "Môžeme ubezpečiť primátorov, že s klubmi vedieme diskusiu na tému pomoci a finančnej podpory. Definitívne rozhodnutie bude v rukách najvyššieho orgánu SZĽH - Kongresu, v ktorom majú zastúpenie všetky slovenské kluby."

Viac o téme: Miroslav Šatan SZĽH Koronavírus
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/Radovan Stoklasa
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články