Napätie stúpa, organizátori zúria: Riaditeľ monumentu Miláno-San Remo sa pohádal so šéfom UCI

Počasie spôsobilo na majstrovstvách sveta zmenyPočasie spôsobilo na majstrovstvách sveta zmeny Zdroj: profimedia.sk

MILÁNO - Tradičný cyklistický monument Miláno-San Remo bude zrejme opäť preložený na iný termín a k veľkej nevôli organizátorov sa uskutoční až 15. augusta. Pôvodne sa mal 111. ročník najdlhšieho jednodňového závodu cestných profesionálov ísť 21. marca. Následne mu Medzinárodná cyklistická únia (UCI) vyčlenila v snahe o záchranu sezóny, výrazne narušenej pandémiou koronavírusu, sobotu 8. augusta.

Únia by mala oficiálne potvrdiť posledné úpravy revidovaného pretekárskeho kalendára v piatok, v utorok sa ale konalo rokovanie rady profesionálnej cyklistiky UCI. A na základe toho organizátor RCS Sport oznámil v dnešnom vydaní talianskeho denníka La Gazzetta dello Sport nové termíny podujatí, ktoré organizuje. Na 8. august má byť podľa denníka presunutý z 31. októbra iný monument Okolo Lombardie. Miláno-San Remo tak bude o týždeň neskôr.

Lenže 12. až 16. augusta by sa malo ísť Critérium du Dauphiné, etapový závod vo Francúzsku. UCI tak podľa všetkého nevyhovela prosbám spoločnosti RCS Sport, aby sa išiel závod prípadne 22. augusta, teda týždeň pred štartom Tour de France v Nice. Víkend 22. a 23. augusta vyhradila UCI pre národné šampionáty, navyše 23. až 27. augusta majú byť v Bretónsku majstrovstvá Európy.

S ohľadom na pretrvávajúce rôzne obmedzenia v mnohých krajinách v súvislosti s chorobou Covid-19 ale zostáva otázkou, koľko národných majstrovstiev sa nakoniec naozaj uskutoční. Výkonný riaditeľ RCS Paolo Bellino a tiež Mauro Vegni, šéf Gira d'Italia, ktoré sa tento rok bude prekrývať s iným závodom trojkoruny Grand Tours, Vueltou, preto dali priechod svojej nespokojnosti.

Jazda okolo slávneho Kolosea Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Claudio Peri

"Som veľmi nahnevaný. Pohádal som sa s prezidentom únie Davidom Lappartientom," priznal Bellino. "Povedal mi, že by sme mohli Miláno-San Remo usporiadať 22. alebo 23. augusta, pretože by sa nemali konať národné šampionáty a majstrovstvá Európy," pripomenul Bellino. Na 3. až 25. októbra plánované Giro koliduje nielen s Vueltou, ale aj s belgickými klasikami, zatiaľ čo pri absolvovaní Tour de France jazdci neprídu o žiadny z monumentov.

"V auguste sa údajne nemalo pretekať. A zrazu, od určitej chvíle, chcú v auguste pretekať všetci. Nastal úplný opak toho, čo platilo predtým. Výsledok je taký, že práve my platíme tak veľkú cenu za to, akú má koronavírus váhu na scéne športovej politiky," vyhlásil Vegni.

Bellino dúfa, že pre pretekom Miláno-San Remo sa podarí aspoň dohodnúť výnimku. Organizátori chcú naplánovať dojazd až zhruba na siedmu hodinu večer. "Taký je náš zámer. Požiadame o udelenie výnimky od UCI, pretože sme nedávno objavili novo pridané pravidlo, podľa ktorého musia byť preteky ukončené pred 17:30," povedal Bellino.

Viac o téme: Giro d'Italia Miláno-San Remo
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: profimedia.sk
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá