VIDEO Najväčší úspech pre slovenský futbal: Jedinečný šampionát odštartoval pred desiatimi rokmi

Na snímke slovenský fanúšik s vuvuzelou
Na snímke slovenský fanúšik s vuvuzelou

JOHANNESBURG - Futbalové majstrovstvá sveta, ktoré 11. júna 2010 odštartovala remíza 1:1 medzi tímami domácej Juhoafrickej republiky a Mexika, sa zapísal do pamäti divákov nielen výsledkami na ihrisku. Po celom svete napríklad preslávili hlasnú trúbku vuvuzela, milovanú juhoafrickými fanúšikmi, alebo nemeckú chobotnicu menom Paul. Tá v akváriu Morský svet v Oberhausene nebývalo presne odhadovala výsledky futbalových zápasov.

Historicky prvé majstrovstvá sveta vo futbale na africkom kontinente nakoniec priniesli titul reprezentantom Španielska, ktorí vo finále 11. júla zdolali Holandsko 1:0 po predĺžení. Zlaté medaily - prvé a doteraz jediné v histórii krajiny na Pyrenejskom polostrove - im štyri minúty pred koncom zabezpečil stredopoliar Andrés Iniesta. Bronzové medaily vybojovali favorizovaní Nemci, ktorí v semifinále podľahli práve Španielom. V zápase o tretie miesto zdolali 3:2 Uruguaj.

Historický moment pre Slovensko

Slovenskí futbalisti sa medzi svetovou futbalovou smotánkou predstavili vôbec prvýkrát od vzniku samostatnej republiky v roku 1993. V spoločnosti Talianska, Paraguaja a Nového Zélandu síce nepatrili medzi favoritov na dve postupové miesta zo základnej skupiny, ale triumfom nad vtedy úradujúcimi majstrami sveta Talianmi v poslednom dueli pripravili obrovské prekvapenie a vďaka postupu naplnili svoj vysnívaný predšampionátový cieľ. 

Holanďania v osemfinále však už boli nad sily ambiciózneho výberu a umnou hrou si za stavu 2:1 postrážili prienik medzi osem najlepších mužstiev premiérových MS na africkom kontinente.


Tagy: Slovensko Juhoafrická republika 2010

Zdroj:
ČTK, športky
Foto:
TASR - Pavel Neubauer; Video: Youtube

DISKUSIA