VIDEO Trenčín si zastrieľal proti nováčikovi: ViOn otočil derby s Nitrou, v Senici sa body delili

Antonio Asanovič z FC Vion Zlaté Moravce (vľavo) a brankár Dávid Šípoš z FC Nitra Antonio Asanovič z FC Vion Zlaté Moravce (vľavo) a brankár Dávid Šípoš z FC Nitra Zdroj: SITA/Martin Havran

ZLATÉ MORAVCE - Najvyššia slovenská futbalová súťaž Fortuna liga odštartovala po vyše trojmesačnej pauze spôsobenej koronakrízou zápasmi 1. kola skrátenej nadstavby. V sobotu sa najprv dostali k slovu tímy v skupine o udržanie sa, FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble zdolal na domácom ihrisku FC Nitra 2:1.

Tradičné derby stretnutie prinieslo od začiatku výborný futbal. Už v 2. minúte našiel Hrnčárov center z pravej strany pred prázdnou bránou Slobodu, ktorý z dvoch metrov prestrelil. Do vedenia išli Nitrania v 12. minúte, keď Šefčík z priameho voľného kopu z uhla prekvapil Pindrocha strelou na prvú tyč. Po štvrťhodine hry rozohral Ďubek štandardku a Asanovičova hlavička preletela tesne nad. Vyrovnanie priniesla 23. minúta gólovou koncovkou Kovaľa. Na opačnej strane sa o minútu vo výbornej pozícii ocitol Ristovski, Pindroch jeho strelu zneškodnil. Po polhodine hry skúšal šťastie Chobot, ktorého strela z hranice 16-ky len tesne minula pravý horný roh Pindrochovej brány. V 44. minúte poslal do dobrej šance Ďubek Šveca, ten zoči-voči Šipošovi mieril tesne vedľa ľavej žrde.

Martin Kovaľ z FC Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA/Martin Havran

Obojstranne vydarená partia pokračovala aj po zmene strán. V 50. minúte previedli parádnu kombináciu Ristovski s Chobotom, ktorého strelu zneškodnil Pindroch. V 56. minúte vysunul Orávik do brejku Mészárova a dobre mierenú strelu Šipoš vytesnil na rohový kop. V 75. minúte bol blízko ku gólu Jesus, ktorý nedokázal usmerniť dobrý center Šefčíka medzi žrde. Do vedenia išli domáci v 78. minúte, Sloboda poslal ideálu loptu striedajúcemu Cmiljaničovi, ten zoči-voči Šipošovi namieril do ľavej žrde. V závere hostia vrhli všetky sily do ofenzívy, ale ich snaha k vyrovnaniu neviedla.

FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble - FC Nitra 2:1 (1:1)
Góly: 23. Kovaľ, 78. Cmiljanič - 12. Šefčík. Rozhodovali: Chmura – Hancko, Bednár, ŽK: Richtárech, Mészáros, Orávik – Šefčík, Chobot, 332 divákov

Zlaté Moravce-Vráble: Pindroch – Hrnčár, Tóth, Asanović, Brašeň – Švec, Duga, Sloboda, Kovaľ (32. Orávik) – Ďubek (59. Richtárech) – Mészáros (72. Cmiljanič)

Nitra: Šípoš – Muleme, Němčaninov, Farkaš, Magda – Chobot (84. Fabiš),  De Jesus Nascimento, Kóša (74. Gatarič), Šefčík (83. Kuliš) - Faško - Ristovski

Karol Praženica, tréner ViOn-u: "Prvá vec, s ktorou sme išli do zvyšku sezóny, bola záchrana, takže tento cieľ je splnený. Teší nás víťazstvo a tri body. Sme radi, že aspoň tých pár fanúšikov mohlo zápas vidieť. Škoda, že únia neschválila striedanie piatich hráčov."

Miroslav Nemec, tréner Nitry: "Z môjho pohľadu hodnotím stretnutie výsledkovo zle, ale herne som bol spokojný. Predvedená hra bola pozitívna vec, na ktorej musíme ďalej pracovať. Dnes sme mali dostatok šancí na lepší výsledok. Som rád, že sa v stretnutí dobre ukázal ešte len 16-ročný Kóša."

Trenčín deklasoval nováčika

Po viac ako trojmesačnej pauze sa v súťažnom zápase predstavili Trenčín a Pohronie. Súboj prvého s posledným v skupine o udržanie začal opatrne. Prvú šancu mali Trenčania vo 8. minúte, pokus Kadáka aj následnú Bukariho strelu zvládol Jenčo vyraziť. Veľkú tutovku zahodil v jednom z protiútokov hráč AS, van Kessel. S jeho slabým pokusom si Jenčo bez problémov poradil. Prvý gól prišiel po Šulekovej kolmici a Bukariku úniku z pravej strany. Ten prebehol cez obranu súpera a naservíroval gól Ghalimu, ktorý vystrelil do prázdnej brány. Po náznaku tlaku hostí sa Trenčín opäť dostal do protiútoku a v 39. minúte skóroval na 2:0 po prihrávke od Bukariho van Kessel. Mohol si pritom vybrať, či neprihrá Bukarimu alebo Ghalimu. Hostia pohrozili v 44. minúte. Po faule v tesnej blízkosti pokutového územia zahral priamy kop Pellegrini, jeho strela sa odrazila od brvna, avšak len pred bránkovú čiaru Šemrincovej brány. Následná dorážka Blahúta už nemala potrebnú razanciu.

Pohronie bolo v úvode druhého polčasu o čosi aktívnejšie, v 51. minúte však udrel opäť Trenčín. Po úniku Juliena zľava vyrazil gólman Jenčo strieľanú prihrávku len pred seba a tam už bol nikým nestrážený Roguljič, ktorý mal pred sebou len prázdnu bránu - 3:0. V 56. minúte to už bolo 4:0, po krásnej kombinácii dua van Kessel - Bukari skóroval druhý menovaný, opäť prakticky do prázdnej brány z bezprostrednej blízkosti. Roguljičov pokus z hranice pokutového územia z priameho kopu letel tesne nad. Podobne skončil aj Šulekov pokus po rýchlej akcii v 62. minúte. V 65. minúte si krásne prebral loptu Bukari a pri pravej čiare prebehol polovicu ihriska. Tiesnený obrancom však nedokázal razantnejšie zakončiť. V tej istej minúte sa pripomenuli aj hostia, Mazáňovu strelu spoza šestnástky vyrazil Šemrinec nad bránu. Súboj Mazáň - Šemrinec mal reprízu v 70. minúte, tentokrát po priamom kope gólman Trenčína vyrazil pred seba. V závere stretnutia sa ešte hostia snažili aspoň o čestný úspech v podobe gólu, po krásnom centri Mazáňa mal v 88. minúte gól na kopačke z bezprostrednej blízkosti Badolo. Narazil však na Šemrinca, ktorý poslal loptu na roh. Skóre sa už viac nemenilo, Trenčín zdolal Pohronie 4:0.

AS Trenčín - FK Pohronie Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa  4:0 (2:0)
Góly: 27. Ghali, 39. van Kessel, 51. Roguljić, 56. Bukari. Rozhodovali: Kružliak – Somoláni, Jánošík, ŽK:  El Mahdoui - Abrahám, 207 divákov

Trenčín: Šemrinec – Šulek © (73. Slávik), Križan, Kapuadi, Julien – Kadák (73.Čatakovič), El Mahdioui, Roguljić – Bukari (78. Tučný), van Kessel, Ghali

Pohronie: Jenčo – Hatok, Pavlík, Jacko, Župa – Blahút, Chríbik, Pellegrini © (60. Gerebenits), Mazan – Weir (55. Badalo) – Matić (72. Abrahám)

Norbert Hrnčár, tréner Trenčína: "Predpokladali sme, že zápas bude mať podobný priebeh, že hostia stavajú na dobrej defenzíve a vyrážajú do brejkov, prípadne skúsia využiť nejaké štandardné situácie. Tie šance sme ustrážili, do brejkov sme ich nepustili a zápas sme mali absolútne pod kontrolou, dali sme štyri pekné góly. Nespokojný som so záverom, bolo to rozhárané, príliš veľa zbytočných strát z našej strany. Záver síce nebol celkom v poriadku, ale 4:0 je, myslím, veľmi pekný a slušný výsledok po dlhom čase bez ligového zápasu. Som rád, že to chalani zobrali profesionálne, bolo tam správne nastavenie aj kvalita z našej strany."

Mikuláš Radványi, tréner Pohronia: "Ako som už pred zápasom povedal, hrali sme proti najkvalitnejšiemu tímu v spodnej šestke, Trenčín sem určite nepatrí. A to ukázal aj dnes. Smerom dopredu majú obrovskú silu, čo nám dnes aj ukázali. Možno by sa zápas vyvíjal inak, keby Pellegrini v 43. minúte dal kontaktný gól z priameho kopu. V druhom polčase sme za 5-6 minút dostali dva góly a potom sa už len dohrávalo. Určite mi zostáva pogratulovať domácim k zaslúženému víťazstvu."

V Senici sa body delili

Po trojmesačnej pauze privítali mladí Záhoráci Sereď. Úvod mali od začiatku v rukách hostia, domáce mužstvo sa chvíľu hľadalo. V 13. minúte po centri Moronga nebezpečne vypálil Potoma, brankár Vorel jeho strelu vyrazil na roh. Po jeho zahratí neobsadili Seničania na malom vápne Vuka a ten sám nemal problém dostať loptu do siete. Postupne sa hra vyrovnala. V 20. minúte sa po prihrávke Yenneho dostal do dobrej šance Akinyoola, ale nakoniec nezakončil presne. Na druhej strane po akcii Ivána prestrelil Vuk. V 31. minúte to skúšal prízemnou strelou spoza 16-ky domáci Yenne, brankár loptu pokryl. Domáci sa dočkali v nadstavenom čase prvého polčasu, keď ich bolo paradoxne na ihrisku desať kvôli zraneniu Yenneho. Po peknej kombinácii zakončoval z päťky Sulley, jeho strelu brankár Kanurič vyrazil iba pred Mosesa a ten poslal loptu do siete.

V druhom polčase sa hral svižnejší zápas najmä zásluhou domácich. Seničania sa dostali do viacerých gólových možností. V 50. minúte hlavičkoval z dobrej pozície Sulley nad hosťujúcu bránu. O minútu sa Seničania dostali opäť do hlavičkového zakončenia, po centri F. Buchela netrafil Lukáčik. V 66. minúte pohrozila aj Sereď rýchlou akciou, ktorú zachraňoval brankár Vorel a Ivánova dorážka letela nad. Výbornú individuálnu akciu predviedol Moses v 74. minúte, no zakončil len do bočnej siete. Na strane hostí hrozili najmä rýchle krídla Iván a Vuk, po jednej z nich mieril v 76. minúte Iván vedľa. Zápas mohol rozhodnúť v nadstavenom čase striedajúci dorastenec Černák, keď sa po akcii Mesesa dostal v 16-ke k odrazenej lopte, jeho prudkú strelu vyrazil brankár Kanurič.

FK Senica - ŠKF iClinic Sereď 1:1 (1:1)
Góly: 45.+ Moses - 14. Vuk. Rozhodovali: Pavlík – Bobko, Jekkel, 341 divákov

Senica: Vorel – Lukáčik, Didiba, Mihal – Moses, Totka, Duda (81. Černák), Meliš, Yenne (46. F. Buchel) - Sulley, Akinyoola

Sereď: Kanurič – Morong, Ba, Hučko, Mečiar – Duranski – Iván, Špehar (63. Pankaričan), Potoma, Vuk – Vucenović (59. Jarovič)

Ján Bíreš, tréner Senice: "Prehajdákali sme celý prvý polčas,  povzbudením bol náš gól do šatne, ktorý sme dali, keď sme mali na ihrisku o jedného hráča menej. Veľmi nás to povzbudilo. V kabíne sme cez polčas zvýšili hlas, čo padlo na úrodnú pôdu. V druhom polčase bol obraz našej hry úplne iný. Je pravda, že súper si vypracoval stopercentnú šancu, my sme však mohli zápas ukončiť v 90. minúte. Remíza je spravodlivá."

Peter Lérant, tréner Serede: "Myslím, že sme dnes videli zaujímavé stretnutie. Na oboch stranách bolo množstvo príležitostí. V prvom polčase sme mohli viesť o 2-3 góly. Nakoniec sme inkasovali v závere prvého polčasu po chybe. Druhý polčas sme mali v zápase dobré okamihy, na druhej strane si dobré príležitosti vypracovala po centroch aj Senica. Myslím si, že deľba bodov je spravodlivá."

Viac o téme: FK Senica FC Nitra AS Trenčín FK Pohronie FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble