Taliani si dnes pripomenuli 50. výročie futbalového zápasu storočia: Išlo o legendárny duel!

Nastúpené reprezentácie Talianska a Nemecka Nastúpené reprezentácie Talianska a Nemecka

RÍM - Talianska futbalová federácia (FIGC) oslávila v stredu jubilejné 50. výročie slávneho semifinálového súboja s Nemeckom na MS 1970 v Mexiku. "Squadra azzurra" v ňom zvíťazila 4:3 po predĺžení, napínavý duel dostal neskôr prívlastok "Zápas storočia".

Nápis Partido del Siglo (Zápas storočia) sa doteraz vyníma na pamätnej tabuli na Aztéckom štadióne v Mexico City, kde sa súboj hral 17. júna 1970. V Európe ho vysielali v noci zo 17. na 18. júna. "Duel Taliansko verzus Nemecko sa oprávnene zaradil medzi legendárne svetové zápasy a je integrálnou súčasťou našej kultúry," citovala agentúra DPA prezidenta FIGC Gabrieleho Gravinu. "Okrem emócií spojených s výsledkom reprezentuje Zápas storočia aj nepredvídateľnosť, vytrvalosť a talent, ktorý sú Taliani schopní predviesť. Takže pripomínať si tento zápas a uctievať si tie legendy znamená vzdávať česť celému Taliansku."

Taliani v zápase viedli od 8. minúty po góle Roberta Boninsegnu, no Karl-Heinz Schnellinger, ktorý vtedy obliekal dres AC Miláno, sa v závere riadneho hracieho času postaral o vyrovnanie. V dramatickom predĺžení padlo ďalších päť gólov, víťazný strelil v 111. minúte Gianni Rivera. "Squadra" po vyradení NSR narazila vo finále na Brazíliu, ktorej podľahla 1:4. "Brazília by bola aj nad naše sily. V porovnaní s oboma tímami bola jasne silnejšia," priznal Schnellinger v utorkovom rozhovore pre Radio 1. V semifinálovom zápase s Talianskom strelil svoj jediný gól v 47 reprezentačných vystúpeniach: "Našťastie som dal ten gól, takže diváci mohli sledovať ďalšiu polhodinu futbalu."

FIGC v stredu na svojich účtoch na sociálnych sieťach odštartovala kampaň, ktorými si pripomína pamätný duel. V ďalších dňoch plánuje publikovať rozhovory s bývalými reprezentantmi ako aj video s Gianfelicem Facchettim, synom vtedajšieho kapitána tímu Giacintom Facchettim. V nedeľu sú na mexickej ambasáde v Ríme naplánované oslavy, kde budú Gravinovi robiť spoločnosť Rivera, Boninsegna i ďalší člen kádra z MS 1970, stredopoliar Giancarlo De Sisti.

Viac o téme: Nemecko Taliansko
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Youtube.com; VIDEO: Youtube.com
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články