VIDEO Jeden z najlepších hráčov všetkých čias! Platini výrazne prispel k zmene futbalu

Michel Platini
Michel Platini

BRATISLAVA - Jeden z najlepších futbalistov všetkých čias, Francúz Michel Platini, oslávil 21. júna šesťdesiatpäť rokov. Trojnásobný víťaz Zlatej lopty získal zlato z ME 1984 či bronz z MS 1986, v drese Juventusu vyhral množstvo trofejí na čele s Pohárom majstrov. Neskôr pôsobil ako tréner a funkcionár, v rokoch 2007-2015 bol predsedom UEFA.

Rodák zo severovýchodu Francúzska začínal vo francúzskom klube Nancy, potom prestúpil do AS Saint-Étienne, kde získal ligový titul v roku 1981. V prvej polovici 80. rokov si ako tvorivý stredopoliar v drese Juventusu Turín a francúzskej reprezentácie vydobyl pozíciu jedného z najlepších futbalistov všetkých čias.

Krátko po ukončení hráčskej kariéry v roku 1987 prevzal francúzsku reprezentáciu, počas štvorročného pôsobenia s ňou však výraznejšieho úspechu nedosiahol. Na OH 1992 v Albertville zapálil olympijský oheň. Bol aj predsedom organizačného výboru MS 1998 vo Francúzsku, viceprezidentom Francúzskej futbalovej federácie (2001-2008) a členom výkonných výborov FIFA a UEFA (2002-2016).

V januári 2007 porazil pri voľbe predsedu UEFA vtedajšieho šéfa Lennarta Johanssona zo Švédska, v rokoch 2011 a 2015 post obhájil, keď nemal protikandidáta. Jeho hlavnou zásadou bolo uprednostňovať športové hľadisko pred ekonomickými faktormi. Zasadil sa o reformy Ligy majstrov, Európskej ligy aj majstrovstiev Európy, presadil aj prísnejšie finančné pravidlá pre kluby, uspel aj s revolučným návrhom spoločných majstrovstiev Európy 2020, ktoré sa mali konať v 13 krajinách.

V decembri 2015 Etická komisia FIFA potrestala Platiniho osemročným zákazom pôsobenia vo futbale, dostal aj pokutu. Platini v roku 2011 prevzal bez dokladov dva milióny švajčiarskych frankov za údajnú poradenskú činnosť od predsedu FIFA Seppa Blattera. V máji 2016 mu arbitráž znížila zákaz činnosti vo futbale na štyri roky kvôli prijatiu podozrivej platby Blattera. Potom rezignoval na funkciu predsedu UEFA. 

Tento rok neuspel na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu s odvolaním proti štvorročnému zákazu pôsobenia vo futbale. Verdikt súdu v Štrasburgu bol už piatu právnickou porážkou, ktorú Platini utrpel. Rozhodnutím o jeho potrestaní už sa zaoberali etická komisia a odvolacia komisia FIFA, športová arbitráž CAS a švajčiarsky najvyšší súd.


Tagy: Michel Platini

Zdroj:
ČTK
Foto:
profimedia.sk

DISKUSIA