Fantastická správa pre Slovensko: Hokejistky bližšie k postupu na zimné olympijské hry v Pekingu!

Slovenské hokejistkySlovenské hokejistky Zdroj: hockeyslovakia.sk

BRATISLAVA - Slovenské hokejové reprezentantky sa potešili správe, že sa predstavia až vo finálovej fáze kvalifikácie o postup na zimné olympijské hry 2022 v Pekingu a vyhli sa tak bojom v predkvalifikácii.

Slovenky sa tak predstavia priamo v boji o jednu miestenku na turnaji vo Švédsku (26. - 29. augusta 2021). Ich súperkami budú okrem domáceho výberu, Francúzsko a zatiaľ neznámy tím z predkvalifikácie, ktorý je v renkingu na nižších priečkach. Rozhodol o tom pondelňajší mimoriadny kongres Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF).

Slovenky si pre pandémiu koronavírusu nezahrali na aprílovom turnaji A-skupiny I. divízie MS vo francúzskom Angers. Nemohli tak súperiť o body do rebríčka, ktorý určuje nasadenie do olympijskej kvalifikácie. A keďže v marci nevedeli, či IIHF zmrazí body za zrušené šampionáty, alebo ich započíta na základe nasadenia do turnajov, reálne im hrozila účasť v predkvalifikácii. Napokon sa jej vyhli, keďže IIHF pripočítala krajinám body na základe nasadenia. Slovenky si tak udržali pätnástu pozíciu v rebríčku. Poslednú, ktorá zaručovala účasť vo finálovej fáze. "Je skvelé, že nemusíme hrať predkvalifikáciu. Navyše si dovolím povedať, že boj o jedinú miestenku v spomínanej skupine nie je z našej strany nereálny. Francúzky sú s nami v rovnakej divízii v rámci MS, Švédky tiež. Dlhé roky hrali v elitnej kategórii, ale v posledných rokoch zaznamenali ústup z pozícií, čo môže byť naša výhoda. Každý z nás bude na rovnakej štartovacej čiare. Dôležité je, aby sme sa v nasledujúcej sezóne kvalitne pripravili a v auguste si užili čerešničku na torte," uviedla pre portál hockeyslovakia.sk manažérka ženskej reprezentácie Ľubomíra Kožanová.

Finálová fáza ženskej kvalifikácie sa mala podľa pôvodného kalendára hrať vo februári 2021. Keďže však pandémia koronavírusu oddialia štart predkvalifikačných bojov, museli sa posunúť aj záverečné boje o miestenky do Pekingu. "Čakali sme termínový posun z februára budúceho roka na august. V jednotlivých kvalifikačných fázach zabojuje o účasť na zimných olympijských hrách rekordný počet krajín, ktoré pre pandémiu nebudú môcť začať v pôvodne stanovených dátumoch. IIHF pri rozhodovaní o posune termínu reflektovala aj rovnaké podmienky v porovnaní s mužskou vetvou. Keďže jej finálna fáza bola preložená na august 2021, učinili tak aj v našom prípade," uviedla Kožanová.

Slovenské hokejistky absolvujú v sezóne okrem kvalifikácie ešte jeden vrchol. Ten prvý budúci rok v apríli, keď je na programe turnaj A-skupiny I. divízie MS vo francúzskom Angers. "Po MS budú mať dievčatá voľno. V máji by sme sa začali pripravovať na kvalifikáciu rovnako ako v uplynulých dvoch rokoch so skupinou okolo kondičného trénera Milana Bališa. Na ľad budeme chcieť vykorčuľovať dozaista už v júli, aby sme vyladili formu a boli stopercentne pripravené na august," doplnila Kožanová.  

Na ZOH 2022 v Pekingu sa predstaví desať tímov. Istú účasť má prvých šesť krajín rebríčka IIHF - USA, Kanada, Fínsko, Rusko, Švajčiarsko, Japonsko, doplní ich usporiadateľská krajina Čína. O zostávajúce tri miestenky zabojuje 24 národných výberov v kvalifikácii, pozostávajúcej z dvoch predkvalifikačných a jedného finálového kola.

Viac o téme: ZOH 2022 Ľubomíra Kožanová
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: hockeyslovakia.sk
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články