Vyhlásenie Mariána Hossu po otvorení brán Siene slávy: Čarovné číslo znakom nezlomnosti

Sladká oslava Stanleyho pohára Mariána HossuSladká oslava Stanleyho pohára Mariána Hossu Zdroj: SITA/AP/Matt Slocum

TORONTO - Marián Hossa bude ako tretí slovenský hráč uvedený do hokejovej Siene slávy v Toronte. Rovnaké pocty sa v novembri dočkajú ďalší útočník Jarome Iginla a obrancovia Kevin Lowe a Doug Wilson. Rovnako ako vlani sa miesto neušlo Patrikovi Eliášovi, ktorý tiež patril medzi kandidátov. Niekdajší dlhoročný líder Calgary Iginla bude štvrtým hráčom tmavej pleti v Sieni slávy. Pred ním do nej boli uvedení Grant Fuhr, Angela Jamesová a Willie O'Ree.

Zámorský novinár Steve Dryden uviedol, že pre Hossu hralo viacero faktorov. Je jediný hráč NHL, ktorý hral tri roky za sebou vo finále Stanleyho pohára za tri rôzne tímy - Pittsburgh, Detroit a Chicago, ktorému pomohol k trom trofejam (2010, 2013, 2015). V play-off odohral viac zápasov (205) ako ktokoľvek iný v období jeho kariéry a viac bodov za tento čas získali vo vyraďovacej časti len Sidney Crosby a Jevgenij Malkin. Po dvoch neúspešných finále v rade sa začalo šuškať o "kliatbe", ktorú slovenský útočník na tretíkrát úspešne zlomil.

"Je to pre mňa obrovská česť a veľa to pre mňa znamená. Chcel by som sa poďakovať všetkým, ktorí za mňa hlasovali. Hokej mi v živote mnoho dal a som vďačný za takéto uznanie," citoval Hossu oficiálny web NHL.

Hossa sa stal na Slovensku šesťkrát Hokejistom roka a je slovenský rekordér v počte získaných bodov na ZOH, kde dosiahol štrnásť gólov a rovnaký počet asistencií. V roku 2017 musel predčasne ukončiť svoju kariéru pre zdravotné problémy. Hrať mu nedovolila alergická reakcia, ktorú vyvolávala kombinácia potu a hokejového výstroja.

V Sieni slávy sa Hossa pridal ku krajanom Stanovi Mikitovi a Petrovi Šťastnému. V reakcii na tento fakt, resp. na tri úspešné a dve neúspešné účasti vo finále (2008 a 2009) ho citovala agentúra AP: "To, že sa dokážete dostať cez neúspechy vás posilní. Možno je trojka pre mňa čarovná. Nie iba preto, že som trikrát uspel vo finále, ale aj preto, že som tretím Slovákom v Sieni slávy."

Slovenskému kolegovi už stihli pogratulovať aj ostatní hráči, medzi ktorými nechýbal ani akutálne najlepší slovenský útočník v NHL Tomáš Tatar.

Congrats Marián. Well deserved . True example of great person and an excellent hockey player. It was honor to play with you for team Slovakia and Team Europe. #HHOF2020 #hossboss #teamslovakia #teameurope

Posted by Tomas Tatar on Thursday, 25 June 2020

 

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 10
Viac o téme: Jarome Iginla Marián Hossa Chicago Blackhawks
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Matt Slocum
  • Zdroj: TASR, ČTK, športky

Súvisiace články