Ohlasy osobností po zisku titulu: Klopp je fantastický! Čaká nás ešte veľa radosti

Oslavy fanúšikov Liverpoolu po zisku titulu anglickej Premier League
Oslavy fanúšikov Liverpoolu po zisku titulu anglickej Premier League

LIVERPOOL - Po 30 rokoch oslavujú futbalisti Liverpoolu anglický titul a mnoho ďalších radostných dní ich pod vedením Jürgen Klopp ešte čaká, myslí si bývalý kouč "Reds" Kenny Dalglish. Liverpoolska legenda doviedla v roku 1990 slávny tím k predchádzajúcemu ligovému triumfu a nečakala, že čakanie na ďalší titul potrvá tak dlho.

"Keby ste toto povedali, išli by ste do basy a na samotku," povedal Dalglish k dlhému pôstu televíznej stanici BT Sport po štvrtkovej prehre Manchestru City 1:2 s Chelsea, ktorá rozhodla o korunovácii Liverpoolu už sedem kôl pred koncom súťaže.

"Niekedy sa to tak zomelie. Ale posledné dva roky a od tej doby, čo prišiel Jürgen, to stojí za to. Je fantastický. Stelesňuje všetko, čo Liverpool znamená. Oceňuje a rešpektuje všetkých v klube," chválil nemeckého kouča niekdajší škótsky reprezentant, ktorý vyhral s Liverpoolom ligu šesťkrát ako hráč a trikrát v úlohe trénera.

Úspech Kloppa a jeho mužstva je podľa neho zaslúžený. "Nie je to žiadna jednorázovka, pretože vlani im to utieklo o bod. Tento rok prehrali jediný zápas a dvakrát remizovali. Navyše vlani vyhrali Ligu majstrov a majstrovstvá sveta klubov. Myslím, že kým tu bude Jürgen, čaká nás ešte veľa radosti," uviedol Dalglish.

Podľa ďalšej liverpoolskej legendy Graemea Sounesseho sa podarilo Kloppovi vytvoriť úžasné mužstvo. "Nejde len o túto sezónu. Ten tím je mimoriadny. Pre žiadneho súpera nie je sranda proti nim hrať. Dávajú do toho všetko. Keď skĺbite nasadenie a kvalitu, akú majú, je to skrátka tím," povedal päťnásobný víťaz anglickej ligy s Liverpoolom a jeho neskorší kouč.

Niekdajší liverpoolsky obranca Jamie Carragher rád uznal, že sa pomýlil, keď v roku 2017 napísal, že Klopp nemá na to, aby s tímom získal titul. "Prišiel na Anfield a hovoril, že chce pochybovačov premeniť v tých, čo veria. Ja som patril k tým, ktorí sa vzdali nádeje. Je pre mňa najväčším potešením pripustiť, že som sa mýlil," napísal Carragher v denníku The Telegraph.

"Teraz bude tento tím chcieť napodobniť Manchester City a titul obhájiť a tiež to, čo dokázal Manchester United pod Sirom Alexom Fergusonom. Myslím, že jeden titul nebude Jürgenovi Kloppovi a jeho tímu nabitému energiou stačiť," uviedol Carragher, ktorý strávil na Anfielde celú kariéru, ale titulu sa nedočkal.

Ku gratulantom sa pridala aj bývalá ikona veľkého rivala Manchestru United Rio Ferdinand: "Gratulujem Liverpoolu - šampiónom Premier League za sezónu 2019/2020. 28 výhier z 31 zápasov... nič iné ako chvála, absolútne zaslúžené, neúprosný apetít. Hlavne po tej strate v minulej sezóne, čo bolo psychicky drsné. PS - Toto nebolo jednoduché napísať."

Prekoná ligové rekordy

Bývalý kanonier FC Liverpool Ian Rush si myslí, že súčasný tím "The Reds" má neskutočnú pracovnú morálku, ktorá ho ešte odlišuje od prechádzajúcich úspešných mužstiev LFC. Zverenci trénera Jürgena Kloppa získali štvrtok ligový titul vďaka prehre Manchestru City na ihrisku Chelsea (1:2) v 31. kole anglickej futbalovej Premier League. Sedem kôl pred koncom súťaže majú na čele tabuľky nedostihnuteľný náskok 23 bodov.

Rush tvrdí, že súčasný káder Liverpoolu si zaslúži porovnanie s hviezdnym tímom z 80-tych rokov minulého storočia, ktorého bol sám súčasťou. Cíti však, že Kloppovo mužstvo má ešte čosi navyše - obrovskú pracovnú morálku. "Keď sme my vyhrali ligu, tak sme vyšli do ulíc, oslavovali a zažili úžasnú noc," citovala historicky najlepšieho strelca Liverpoolu agentúra AFP. "Po tom, ako sme sa stali majstrami, sme vo zvyšných piatich či šiestich zápasoch snáď už ani raz nevyhrali. Ďalšie tréningy sa niesli vo voľnom štýle." 

Podľa Rusha ukázali Kloppovi zverenci v porovnaní s minulými tímami "The Reds" oveľa väčší hlad po futbale. Verí, že sa udržia v správnom nasadení aj po zabezpečení si titulu. "Časy sa zmenili, títo hráči sú takí sústredení a fyzicky pripravení. Nezastavia sa, budú naďalej tvrdo trénovať, lebo budú chcieť vyhrať každý jeden zápas. Možno si povedia 'vyhrali sme ligu, tak poďme teraz pokoriť 100-bodový rekord Manchestru City (zo sezóny 2017/2018, pozn. red.)'."

Autor 346 gólov v drese Liverpoolu hral za mužstvo z Anfieldu aj v roku 1990, keď naposledy získalo titul. Po 30 rokoch majstrovský úspech zopakovala Kloppova družina. "Títo chlapci majú na to, aby prekonávali rekordy. Mužstvo má výborný vekový priemer, takže verím, že ďalšie sezóny budú pre Liverpool úspešné," dodal Rush.


Tagy: FC Liverpool Jürgen Klopp Rio Ferdinand Jamie Carragher Kenny Dalglish

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Priemier League
Zdroj:
ČTK, TASR, športky
Foto:
SITA/AP/Jon Super

DISKUSIA