Na poste prezidenta k žiadnej zmene nedôjde: Siekel zostane pri kormidle ešte minimálne rok

Anton SiekelAnton Siekel Zdroj: SITA/Branislav Bíbel

BRATISLAVA - Anton Siekel bude prezidentom Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) do novembra 2021. Delegáti SOŠV mu na piatkovom 57. valnom zhromaždení predĺžili mandát o rok. Dôvodom je posunutie olympijských hier v Tokiu na budúce leto pre pandémiu koronavírusu.

Siekela zvolili na štyri roky v novembri 2016 po olympijských hrách v Riu de Janeiro. Ďalšie voľby prezidenta a členov výkonného výboru sa mali konať tento rok v novembri po hrách v Tokiu, no keďže svet zasiahla pandémia koronavírusu, presunuli ich na ďalší rok a tak sa predĺžil aj olympijský cyklus. "Všeobecne to je štvorročné obdobie, ale táto unikátna situácia spôsobila, že aj Medzinárodný olympijský výbor (MOV) i ďalšie národné olympijské výbory budú mať volebný rok posunutý na 2021. Je to niečo, s čím nikto nepočítal a nikdy sa to ani nestalo, berieme to ako fakt a v zásade sme ho rešpektovali aj v hlasovaní," uviedol Siekel.

Šéfovi SOŠV a výkonnému výboru sa tak predĺžilo funkčné obdobie zo štyroch na päť rokov, pričom nasledujúcemu vedeniu sa skráti na tri roky: "Môj mandát sa predĺžil o rok. Pevne verím, že budem pracovať v športovom hnutí v akejkoľvek pozícii aj v ďalšom období. Teraz je to rok k dobru a keď sa budem uchádzať o post prezidenta v nasledujúcom období, bude to o rok menej. Ak budem cítiť dôveru hnutia, ktorú dnes cítim, tak by som považoval za osobné sklamanie a sklamanie všetkých tých, ktorí mi pomáhajú, keby som nekandidoval." Volebný kongres SOŠV sa musí uskutočniť do troch mesiacov po olympijských hrách.

Valné zhromaždenie v piatok prijalo aj dvoch nových členov SOŠV. Delegáti odhlasovali prijatie Slovenskej lakrosovej federácie (SLF) a Únie telovýchovných organizácií Polície Slovenskej republiky (UNITOP SR). "Na Slovensku pôsobíme od roku 2004, v rámci stredoeurópskeho regiónu patríme k tým lepším a dosahujeme celkom dobré výsledky. O členstvo v SOŠV sme požiadali, aby sme získavali čoraz viac mladých ľudí do nášho športu a veríme, že sa nám to vďaka členstvu aj podarí," uviedol po prijatí prezident SLF Igor Moravčík.

SOŠV pripravuje pod svojou hlavičkou vznik Športového arbitrážneho súdu. "Myslím si, že to je nástroj, ktorý prinesie rýchlejšie konanie pri sporných situáciách pri práci v športovom hnutí," uviedol Siekel. V úvode valného zhromaždenia predniesol prezident svoju správu o činnosti.

Rok 2019 označil ako veľmi úspešný a rok 2020 ako rok zmeny. Tú spôsobila pandémia koronavírusu, ktorá začiatkom marca prerušila nielen športový život na niekoľko mesiacov a ovplyvní ho aj na ďalšie obdobie. "Som veľmi rád, že po dlhej dobe máme možnosť sa stretnúť s našimi delegátmi, zástupcami národných športových zväzov. Som rád, že naše pozvanie prijal aj minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling, ktorý hneď na začiatku uviedol, že šport je v záujme nie len rezortu, ale aj vlády a že sa mu bude aj patrične venovať. My ho budeme v tomto snažení veľmi podporovať."

Šéf SOŠV uviedol, že podľa neho sa šport dostal v súčasnej situácii na okraj záujmu, čo by sa malo zmeniť: "Diskutovali sme o tom, čo nás najviac trápi. Cítime sa tak trochu odstrčení. Chápeme priority a rozumieme tomu, že je veľmi dôležité riešiť zdravotníctvo a hospodárstvo. Slovenskému športu je empatia vlastná a prirodzená, no rovnako chceme upozorniť, že prostredníctvom športu a pohybových aktivít vieme riešiť aj problémy týkajúce sa zdravotníctva a hospodárstva. Máme na to argumenty a pripravené štúdie a boli by sme veľmi radi, keby sme mali možnosť tieto názory prezentovať ďalej."

Pre pandémiu koronavírusu sa presunul na ďalší rok aj najväčší športový sviatok - olympijské hry. Tie sa majú konať od 23. júla do 8. augusta 2021. Pre SOŠV išlo o hlavnú akciu roka a jej preloženie spôsobilo výboru nemalé problémy. "SOŠV bol vo finálnej fáze prípravy našej výpravy na OH. Mali sme k tomu zabezpečené sprievodné programy, celú logistiku. Bol to pre nás šok a veľká rana, ale naši kolegovia sa s touto situáciou vyrovnali naozaj dobre. Eliminovali sme potenciálne straty, snažili sme sa čo najskôr reagovať a pripraviť sa na ďalší rok. Musím konštatovať, že rok 2019 a 2020 boli veľmi dôležité roky nie len pre SOŠV ale aj pre športové hnutie ako také," povedal.

Siekel vyzdvihol športové úspechy v uplynulom roku, aktivitu pri zriaďovaní Fondu na podporu športu, rýchlu reakciu na šírenie pandémie koronavírusu a na preloženie olympijských hier na roku 2021. Časť svojho prejavu venoval aj negatívam. Za najväčší neúspech v prebiehajúcom roku považuje to, že sa programové vyhlásenie vlády málo venovalo oblasti športu: "Je to istý výstup, ako pristupuje súčasná vláda k otázke športu, športového hnutia a športových a pohybových aktivít. Ak hovorím, že je to neúspech, súčasne dodávam, že je to výzva pre nás aj pre štátneho tajomníka. Napriek tomu, že vo vyhlásení je len strohá zmienka a veľa vecí nám tam chýba, som presvedčený, že keď budeme úzko spolupracovať, môže sa nám podariť veľa. Pre mňa je veľké sklamanie aj to, že sa nám nepodarilo viac pomôcť športovcom počas karanténneho obdobia."

Siekel zároveň považuje za zlyhanie rokovania o systémovej finančnej pomoci pre šport zo strany vlády počas pandémie a ako príklad dal okolité krajiny, ktoré do tejto oblasti naliali podstatne vyššie prostriedky. "Povinnosťou SOŠV a štátneho tajomníka pre šport je viac kričať a mať lepšie argumenty."

Hovorilo sa aj o činnosti Fondu na podporu športu, ktorý je podľa Siekela stále akoby len na štartovacej čiare. Šéf SOŠV sa stretne s predstaviteľmi fondu v pondelok na pracovnom rokovaní. Tento rok by mali ísť prostriedky z neho najmä na infraštruktúru. "Oblasti, ktoré si fond zadefinoval, chcem dodržať a podporovať. Je to štátna športová reprezentácia, šport mládeže, šport na školách, univerzitný šport, všetky oblasti, ktoré športové hnutie pokrýva. Súhlasím s tým, že v tejto dobe je správne investovať väčšiu časť prostriedkov do športovej infraštruktúry, ale samozrejme je to len na nejaké obdobie. Keď hovoríme, že tento rok to bude 90-95 percent, tak to záleží od toho, ako budú pripravené výzvy, aká bude spolupráca s mestami a obcami a či sú na to inštitúcie pripravené," uviedol Siekel.

Ďalšie témy rokovania sa viazali na oblasť ekonomiky. Plénum schválilo výročnú správu SOŠV, Slovenskej olympijskej marketingovej (SOM), a.s. a Nadácie SOV za rok 2019, ktorá zahŕňa aj správu o hospodárení SOŠV. Na VZ ju uviedol výkonný riaditeľ SOŠV Gábor Asványi, ktorý následne osobitne informoval aj o správe SOM, a.s. za rok 2019. Správu Nadácie SOV za rok 2019 predložil predseda jej správnej rady Dušan Guľáš, so správami dozorných rád SOŠV aj SOM pred plénum predstúpil ich predseda Ján Mižúr. Na konci ekonomického bloku schválili delegáti rozpočet SOŠV na rok 2020, ktorý počíta s príjmami i nákladmi vo výške necelých desať miliónov eur.

Viac o téme: Anton Siekel Igor Moravčík
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA/Branislav Bíbel
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy