Kontroverzné výsledky draftovej lotérie NHL: O tomto sa bude ešte dlho diskutovať!

Draftová lotéria NHL
Draftová lotéria NHL

NEW YORK - Jednotku tohtoročného draftu NHL si vyberie jeden z ôsmich klubov, ktorý vypadne z predkola bojov o Stanleyho pohár. Rozhodla o tom piatková lotéria. O tom, ktorý z celkov bude mať právo prvej voľby, rozhodne druhé kolo žrebovania po odohraní kvalifikácie a osmička kandidátov bude mať zhodnú šancu 12,5 percenta.

Hlavným favoritom na pozíciu jednotky je kanadský útočník Alexis Lafreniere z Rimouski z QMJHL. Druhú voľbu draftu získalo Los Angeles a tretia príde na rad Ottawa, ktorá túto pozíciu v prvom kole získala v polovici septembra 2018 v rámci výmeny za švédskeho obrancu Erika Karlssona od San Jose. Štvrté miesto patrí Detroitu, ktorý mal ako najhorší celok nedohranej základnej časti NHL kvôli pandémii koronavírusu pred lotériou najväčšiu šancu 18,5 percenta na voľbu jednotky. Piata voľba patrí opäť Ottawe, šiesta Anaheimu, siedma New Jersey a ôsma Buffalu.

Poradie na štvrtej až ôsmej pozícii bolo určené podľa percentuálneho bodového zisku zo základnej časti. Rovnako tak tomu bude na 9. až 15. mieste z klubov vyradených v predkole, ktoré nebudú mať to šťastie, že ich lotéria neurčí na prvú voľbu. Výbery na 16. až 31. pozícii určia výsledky play-off.

Vzhľadom na nedokončený ročník sa draftová lotéria konala v netradičnom formáte. Rozdelili ju do dvoch fáz. Tá prvá sa týkala tímov, ktoré sa umiestnili v nedohranej základnej časti na posledných siedmich priečkach. Najhorší tím súťaže Detroit mal 18,5-percentnú šancu, že bude v drafte vyberať ako prvý, napokon klesol až na štvrtú pozíciu. Najväčšie šance na zisk jednotky mala Ottawa, ktorá okrem vlastnej voľby (13,5 percenta) držala aj voľbu od San Jose (11,5), teda kombinovane mala až 25-percentnú šancu. Lotéria jej nepriala, voliť bude ako tretia a piata v poradí.

Víťazom prvej fázy sa však stalo zatiaľ neurčené mužstvo spomedzi vypadávajúcich v predkole, konkrétne tím označený ako "Team E", ktorý mal iba 2,5-percentnú šancu. To prinieslo rozhorčenie z viacerých strán a evidentne sa o tom bude ešte dlho diskutovať. "NHL dokázala nemožné. Spravila systém, ktorému nikto nerozumiu a skončila s víťazom, ktorého nikto nepozná," napísal Dean Bronw z TSN1200 na Twitteri. "Chaos, každý z tímov sa pokúsi prehrať predkolo,“ myslí si redaktor CBS Sports Pete Blackburn.

 

 

Zatiaľ nie je známe, kedy sa bude konať tohtoročný vstupný draft. Pôvodne sa mal uskutočniť 26.-27. júna v Montreale, no všetky plány zrušila pandémia koronavírusu. Isté je, že draft sa bude konať až po konci play off, termín určí vedenie NHL neskôr. Zámorskí odborníci v preddraftových prognózach prisudzovali post jednotky unisono Lafrenierovi. "Toto je iba prvá fáza procesu. Stále nie som draftovaný, musím ešte trochu čakať," reagoval na výsledky prvej fázy lotérie krídelník Rimouski Oceanic (QMJHL) a zároveň líder kanadského tímu, ktorý získal zlato na uplynulých juniorských MS.

Ďalšie miesta v drafte by mali zaujať ďalší talentovaní kanadskí reprezentanti Quinton Byfield či Jamie Drysdale, v prvej trojke či štvorke by sa mal umiestniť nemecký center Tim Stützle.

Poradie v drafte 2020:

1. tím, ktorý vypadne v predkole play off
2. Los Angeles Kings
3. Ottawa Senators (od San Jose Sharks)
4. Detroit Red Wings
5. Ottawa Senators
6. Anaheim Ducks
7. New Jersey Devils
8. Buffalo Sabres
9.-15. tímy, ktoré vypadnú v predkole play off
16.-31. poradie tímov určí play off


Tagy: NHL draft

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka NHL
Zdroj:
ČTK, TASR, športky
Foto:
nhl.com

DISKUSIA