FOTO Jasné gesto amerických futbalistiek: Protestný pokľak počas hymny

Kľačiace futbalistky pred začiatkom súboja
Kľačiace futbalistky pred začiatkom súboja

HERRIMAN - Ako prvá profesionálna súťaž v kolektívnych športoch v USA po vypuknutí koronavírusovej pandémie sa v sobotu v Utahu rozohrala ženská futbalová liga NWSL.

Veľká časť hráčok využila štart súťaže k protestu proti rasizmu a policajnej brutalite, čo je téma, ktorá v krajine rezonuje od májového úmrtia neozbrojeného černošského muža Georgea Floyda po zásahu belošského policajta.

Ako prvý sa hral zápas medzi Portlandom a tímom North Carolina Courage a pri otváracej hymne i následnej minúte ticha hráčky v často využívanom protestnom geste pokľakli. Počas rozcvičenia pred zápasom mali hráčky a tréneri tričká s nápisom hnutia Black Lives Matter (Na černošských životoch záleží). Pred druhým zápasom medzi Chicagom a Washingtonom niektoré futbalistky zostali stáť.

"Pokľakli sme na protest proti rasovej nespravodlivosti, policajnej brutalite a systematickému rasizmu proti černochom a ďalším farebným ľuďom v Amerike. Milujeme svoju krajinu a využívame túto príležitosť, aby sme ju pozdvihli na vyššiu úroveň," uviedli v spoločnom vyhlásení futbalistky Portlandu a North Caroliny.

NWSL, ktorá mala začať v apríli, sa kvôli pandémii koronavírusu odohrá ako mesačný turnaj za účasti ôsmich celkov. Všetky zápasy sa budú hrať bez divákov v meste Herriman v Utahu.


Tagy: NWSL Portland Thorns North Carolina Courage

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA/AP - Rick Bowmer

DISKUSIA