Rusom sa kráti čas na zaplatenie pokuty, Isinbajevová apeluje na svetovú atletiku

Jelena Isinbajevová
Jelena Isinbajevová

MOSKVA - Ruskej atletickej federácii (RusAF) sa kráti čas na zaplatenie pokuty za dopingovú aféru. Za rozsiahlu podporu užívania zakázaných látok musia do 1. júla uhradiť minimálne polovicu z desiatich miliónov dolárov. Ak sa tak nestane, o možnosť súťažiť na medzinárodných podujatiach prídu aj preverení atléti pod neutrálnou vlajkou.

Svetová atletika (WA) v rámci sankcií umožnila štartovať na medzinárodných podujatiach desiatim tzv. Autorizovaným neutrálnym športovcom. Čím viac sa však blíži termín splatnosti pokuty, a otáľanie RusAF pokračuje, o to viac stúpa nervozita v radoch bezúhonných ruských športovcov. Tí už poslali list aj prezidentovi Vladimirovi Putinovi a žiadali ho, aby im pomohol situáciu vyriešiť.

Za svojich "čestných" krajanov sa postavila bývalá skokanka o žrdi Jelena Isinbajevová, ktorá poslala prezidentovi WA Sebastianovi Coeovi i Medzinárodnému olympijskému výboru (MOV) otvorený list. Apeluje v ňom na obe organizácie a upozorňuje na porušenie fundamentálnych princípov športu a práv športovcov. "Myslíme si, že potrestaná by mala byť federácia, nie športovci. Odopieranie možnosti zúčastniť sa na medzinárodných pretekoch je neakceptovateľný a neprimeraný trest, pri ktorom sa navyše uplatňuje princíp kolektívnej viny. Núti nás prevziať zodpovednosť za skutky tretích strán," píše sa v dokumente, ktorý okrem Isinbajevovej podpísali aj ďalší atléti s neutrálnym statusom. Informoval o tom portál insidethegames.biz.

Svetová atletika suspendovala RusAF v novembri 2015, odvtedy sa však objavujú stále nové prípady dopingových prehreškov. V marci vyplávala na povrch kauza výškara Danila Lysenka, ktorého chorobopis sfalšovali, aby ospravedlnili jeho vynechanie antidopingovej kontroly. V tejto súvislosti vedie Jednotka atletickej integrity vyšetrovanie aj proti šéfovi RusAF Dmitrijovi Šľachtinovi, ktorého, spoločne s ďalšími šiestimi funkcionármi obvinili z marenia vyšetrovania.


Tagy: Vladimir Putin

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/AP

DISKUSIA