Bývalý pretekár F1 zostáva v umelom spánku: Zanardi sa podrobil druhej operácii mozgu

Alessandro ZanardiAlessandro Zanardi Zdroj: TASR/AP/Mauro Pimentel

SIENA - Bývalý jazdec F1 Alessandro Zanardi podstúpil druhú operáciu mozgu po vážnej nehode, ktorú utrpel pred desiatimi dňami v pretekoch handbikov. Pondelkový zákrok trval dve hodiny, talianskeho paralympijského šampióna po ňom opäť premiestnili na jednotku intenzívnej starostlivosti a uviedli ho do umelého spánku.

"Jeho stav je naďalej stabilný z kardiorespiračnej a metabolickej stránky, no z neurologického hľadiska je vážny," uviedla nemocnica v Siene v oficiálnom komuniké, z ktorého citovala agentúra AP. Zanardiho v piatok 19. júna počas pretekov paralympijských atlétov na handbikoch v toskánskom meste Pienza zrazilo nákladné auto. Pri nehode utrpel zranenia v tvárovej a lebečnej oblasti. Lekári varovali, že mohlo prísť k vážnemu poškodeniu mozgu. Ihneď po havárii podstúpil Zanardi prvý náročný neurochirurgický zákrok, po ktorom ho napojili na umelú pľúcnu ventiláciu.

Päťdesiattriročný Zanardi utrpel v roku 2001 ťažkú haváriu na pretekoch série Cart. Museli mu po nej amputovať obe nohy. Neskôr sa z neho stal reprezentant v handbikoch, na paralympijských hrách v rokoch 2012 a 2016 získal spolu štyri zlaté medaily.

Viac o téme: Alessandro Zanardi
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/AP/Mauro Pimentel
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články