Bývalý tréner slovenskej reprezentácie prišiel s kritikou: Šatan nie je líder s autoritou

Zdeno CígerZdeno Cíger Zdroj: TASR - Michal Svítok

BRATISLAVA - Má bohaté hráčskej skúsenosti a po aktívnej kariére sa presadil aj ako tréner. Reč je o Zdenovi Cígerovi, ktorého meno je v hokejovej spoločnosti dobre známe. Viedol predsa aj mužskú reprezentáciu Slovenska. Verejnosť tiež pozná jeho meno z konfliktu, ktorý otriasol naším hokejom. Cíger mal čo povedať vtedy a servítku pred ústa si nedáva ani teraz, keď sa kriticky pozrel na prezidenta SZĽH Miroslava Šatana a jeho tím ľudí. Svoj názor publikoval v Denníku Šport.

"Mrzí ma ako veci nefungujú. Nie je to len chyba prezidenta SZĽH Miroslava Šatana, ale zrejme nemá okolo seba najlepších spolupracovníkov. Funkcie dostávajú ľudia, ktorí hokeju nemajú čo ponúknuť. Ani odbornosť, ani skúsenosti z praxe. Hráčska prax nestačí. Chodím po stretnutiach po Slovensku a cítim nedôveru k zväzu. Avizovaná zmena sa nedeje. Mirovi som nie raz radil, keď sa riešia zásadné veci, že musí byť líder a občas buchnúť po stole. Ak má však niekto vyviesť slovenský hokej z marazmu a biedy, musí to byť autorita s vlastnosťami lídra, to Miro nie je," začal kriticky Cíger, podľa ktorého nepostupuje terajší prezident dostatočne rázne.

Jednu vec terajšiemu vedeniu viac či menej pochválil - výstavbu akadémií. Azda všetci by chceli, aby sa slovenský hokej vrátil na vrchol, lenže to nebude ľahké a ani rýchle. Cesty, ako sa tam dostať, vidí každý inak: "Vízie regionálnych akadémií sú pekné. Musíme vytvoriť odmalička konkurenčné prostredie. Netlačiť chlapcov umelo, mala by fungovať prirodzená selekcia. Je fajn preferovať nové metódy, ale chýbajú mi odborníci, ktorí by mali srdce, charakter a nehľadeli len na vlastný prospech. Mladí hráči nemajú často základy, sú v kluboch zanedbaní. Chýba skauting."

Cíger momentálne odovzdáva svoje skúsenosti ďalšej generácii. Venuje na výchove mladých hokejistov, takže je v tejto téme skutočne doma. Znovu poukázal na starý známy problém, že hokej sa stal športom bohatých a nie talentovaných. Za problém označil aj akýsi únik mladíkov do zahraničia, ktoré vyzerá v športovom životopise lepšie. "Neteší ma, že všetci chcú ísť v mladom veku do zahraničia, ale aj tam si to môžu často dovoliť len majetnejší. Agenti pretláčajú vyvolených do reprezentácie, aby ich mohli dostať von, kde sú už v staršom veku štarty za národný tím podmienkou. Máme takého chalana u nás - Dávida Mrvu. Ako šestnásťročný hral prvú ligu mužov v Trnave, ale nedostal šancu sa ani ukázať v kempoch juniorských národných tímov. Záujem o hokej stále je, problém je nezdravá selekcia. Nutný je prirodzený výber. Musíme byť na deti nároční. Mňa nikdy nešetrili," napísal v Denníku Šport.

Viac o téme: Miroslav Šatan Zdeno Cíger SZĽH
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR - Michal Svítok
  • Zdroj: športky

Súvisiace články