Účasť fanúšikov na štadiónoch opäť prehodnocujú: Dôvodom je šláger medzi DAC a Slovanom!

zapaľujú dymovnice na tribúne počas zápasu so Slovanom Bratislavazapaľujú dymovnice na tribúne počas zápasu so Slovanom Bratislava Zdroj: TASR/Jakub Kotian

BRATISLAVA - Opatrenia ohľadom diváckej účasti na športových podujatiach v Slovenskej republike sa opäť prehodnocujú. Oznámil to predseda vlády SR Igor Matovič na štvrtkovej tlačovej konferencii po zasadnutí epidemiologického konzília. Bezprostredný podnet predstavuje stredajší šláger futbalovej Fortuna ligy v Dunajskej Strede, zápas domáceho DAC proti majstrovskému Slovanu Batislava sledovalo 6120 divákov.

Predseda vlády SR prezentoval na tlačovej konferencii fotografiu divákmi zaplnenej tribúny, kde nebolo dodržané šachovnicové sedenie. "Táto fotografia je odstrašujúci príklad. Presne takto si to pokaziť môžeme. Ak pôjdeme touto cestou, tak dopadneme veľmi zle. Napriek tomu, že úrad hlavného hygienika odporúčal pri hromadných športových podujatiach tzv. šachovnicové sedenie, páni a dámy prítomní na danom futbalovom zápase to odignorovali. Presne na toto dnes doplácajú Srbsko, Severné Macedónsko a ďalšie krajiny, kde jeden futbalový zápas zrazu rozbehol druhú vlnu epidémie. Toto sa nesmie opakovať. Aby sme uľahčili situáciu organizátorom, to pravidlo šachovnicového sedenia sa zmení tak, že každý druhý rad bude musieť byť prázdny, aby si to organizátori vedeli oveľa ľahšie skontrolovať. Ak to nebude fungovať, bohužiaľ, budeme musieť zaradiť spiatočku a takéto športové podujatia sa zrušia, lebo to jednoducho bude neúmerné riziko," povedal Matovič.

Fanúšikovia DAC Dunajská Streda Galéria fotiek (7) Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Hlavný hygienik SR Ján Mikas uvviedol, že po zjemňovaní opatrení predpokladal zodpovedný prístup všetkých zainteresovaných: "Tento prípad budeme musieť samozrejme riešiť s regionálnou hygieničkou. Dúfam, že nájdeme oporu aj u organizátorov, aby sa takéto veci do budúcna nestávali, aby sme naozaj nemuseli prijímať opatrenia, ktoré by boli nepopulárne pre šport i fanúšikov samotných."​

Od 1. júla sú na Slovensku povolené športové súťažné podujatia s viac ako tisíc účastníkmi za podmienky dodržania šachovnicového sedenia. Športové kluby môžu za dodržania tejto požiadavky a zabezpečenia kontrolovaného vstupu a výstupu návštevníkov naplniť tribúny maximálne do 50 percent kapacity štadióna. Konzílium odborníkov tak vyhovelo požiadavkám športových zväzov, ktoré apelovali na vládu, aby zvýšila počet účastníkov na súťažných podujatiach.

Situáciu využili dva popredné fortunaligové kluby a dohodli sa, že zápas 3. kola nadstavbovej časti FL v skupine o titul presunuli z nedele 28. júna na stredu 1. júla. Na duel do Dunajskej Stredy tak mohlo prísť cca šesťtisíc divákov, v pôvodnom termíne by mohlo byť na štadióne dokopy len 500 ľudí, čiže asi len tristo divákov. Organizátori zápasu avizovali, že fanúšikovia na štadióne  musia byť zodpovední, rešpektovať bezpečnostné nariadenia a dodržovať šachovnicové sedenie. V tejto súvislosti Mikas zdôraznil: "My sme dúfali, že s takýmto väčším počtom divákov budú ľudia dodržiavať opatrenia. Bohužiaľ, sa tak nestalo. Berieme to ako precedens. Vyzývame organizátorov ďalších stretnutí, aby zabezpečili dodržiavanie opatrení. Predpokladám, že na tento zápas bude uvalená aj nejaká sankcia. Budeme musieť byť pri opatreniach prísnejší."

Fanúšikovia DAC Dunajská Streda Galéria fotiek (7) Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 7
Viac o téme: ŠK Slovan Bratislava FC DAC 1904 Dunajská Streda
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/Jakub Kotian
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články