Šampión Volko opäť na vrchole! Ženský rekord na 100m prekážok zdolaný, trvalo to viac ako desať rokov

Slovenská reprezentantka Stanislava ŠkvarkováSlovenská reprezentantka Stanislava Škvarková Zdroj: TASR/Pavol Zachar

EISENSTADT - Slovenský šprintér Ján Volko suverénne vyhral beh na 100 metrov na štvrtkovom mítingu v rakúskom Eisenstadte. Halový majster Európy 2019 vo finále vyrovnal svoje sezónne maximum 10,25 z Odložilovho memoriálu v Prahe.

Volko triumfoval s náskokom 43 stotín. Najlepší bol aj v rozbehoch, keď v daždi dosiahol 10,28 sekundy. Momentálne najlepší Rakúšan Markus Fuchs pre zranenie na preteky nenastúpil. "Vzhľadom na to, že som bežal dvakrát sólo, som spokojný. Škoda, že nevydržalo takmer ideálne počasie, ale aspoň vietor fúkal správnym smerom," citoval Volka portál Slovenského atletického zväzu (SAZ) atletika.sk.

Ján Volko Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR - Pavol Zachar

Stanislava Škvarková prekonala na mítingu slovenský rekord na 100 m prekážok. Časom 13,02 s vylepšila o dve stotiny doterajšie maximum Miriam Bobkovej z 27. augusta 2007 z rozbehu na svetovom šampionáte v Osake.

Pre Škvarkovú to bol prvý štart v letnej sezóne a rekordným výkonom obsadila v prvom rozbehu druhé miesto za Maďarkou Lucou Kozákovou (12,92). Zverenka Michala Škvarku v banskobystrickej Dukle, ktorá využila mimoriadne priaznivý vietor +1,9 m/s, si zlepšila minuloročný osobný rekord 13,08 o šesť stotín. Vo finále potom skončila Škvarková druhá (13,08) opäť za Kozákovou (12,96).

Okrem Volka svoju súťaž vyhral aj 22-ročný slovenský oštepár Jakub Kubinec. Zverenec Jozefa Hanušovského výkonom 73,06 m z prvej série iba o 22 cm zaostal za svojím osobným maximom. Druhý skončil ďalší Slovák Patrik Michalec (69,41).

Iveta Putalová obsadila na 800 m druhé miesto časom 2:06,89 min za semifinalistkou MS 2019 v Dauhe Nemkou Trostovou (2:04,93). V netradičnom chodeckom dueli na 1000 m Miroslav Úradník zdolal českého reprezentanta Víta Hlaváča a časom 3:30,04 min zlepšil vlastný najlepší slovenský výkon histórie o 1,94 sekundy.

Viac o téme: Stanislava Škvarková