Fínsky blesk uchvátil celú NHL už v prvej sezóne: Legendárny Selänne oslávil päťdesiatku

F�nsky hokejista Teemu Sel�nne
F�nsky hokejista Teemu Sel�nne

HELSINKY - Hokejový útočník Teemu Selänne, ktorý 3. júla oslávi päťdesiatku, si vďaka svojej rýchlosti vyslúžil prezývku Fínsky blesk. V historickom poradí bodovania NHL mu medzi Európanmi patrí druhé miesto za Jaromírom Jágrom, s 1457 bodmi za 684 gólov a 773 asistencií je celkovo šestnásty.

Víťaz Stanleyho pohára z roku 2007 má na konte tiež striebro a tri bronzi z olympijských hier, dve medaily vybojoval aj na MS. Na olympiáde v Soči 2014 bol vyhlásený najužitočnejším hráčom, drží tiež rekord v celkovom počte bodov na OH. Helsinský rodák začínal s hokejom v tamojšom Jokerite, po troch ročníkoch vo fínskej najvyššej súťaži odišiel v roku 1992 ako desiatka draftu do NHL. Hneď vo svojej premiérovej sezóne v zámorí nastrieľal vo farbách Winnipegu Jets 76 gólov, čo je doposiaľ nováčikovský rekord, a bol zvolený nováčikom roka. 

Najlepším kanonierom NHL sa potom stal ešte v rokoch 1998 a 1999 v drese Anaheimu, neskôr hral taktiež za San Jose a Colorado. Bohatú kariéru ukončil otec štyroch detí v roku 2014. V decembri 2015 Fínsko vyradilo z užívania v hokejovej reprezentácii jeho číslo 8. Fínsko reprezentoval tri desaťročia - začal v roku 1985 na turnaji hráčov do 16 rokov a rozlúčil sa v roku 2014 na olympijských hrách v Soči.


Tagy: Fínsko Teemu Selänne

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka NHL
Zdroj:
ČTK
Foto:
TASR/AP/Matt Slocum; Video: Youtube

DISKUSIA