Najsilnejší tím vraj môže na Tour de France vybuchnúť: Prečo brať Frooma a nie domestika?

Chris Froome
Chris Froome

PARÍŽ - Bývalý vynikajúci francúzsky cyklista Cyrille Guimard sa domnieva, že vziať na tohtoročnú Tour de France všetky tri hlavné hviezdy Chrisa Frooma, Egana Bernala a Gerainta Thomasa môže tímu Ineos narobiť veľké problémy. Štvornásobného víťaza "Starej dámy" Frooma dokonca prirovnal ku strelnému prachu, ktorý bude znamenať hrozbu výbuchu tímových ambícií.

Sedemdesiattriročný Guimard má s Tour bohaté skúsenosti. Na najslávnejších pretekoch sveta získal sedem etapových vavrínov, v úlohe športového riaditeľa bol pri siedmich celkových triumfoch.

Ineos (predtým Sky) nepustil na Tour nikoho iného na trón v predchádzajúcich piatich ročníkoch. Od roku 2012 dokázal nadvládu britskej stajne narušiť iba Vincenzo Nibali z Astany pred šiestimi rokmi. Posledné tri ročníky vyhrali postupne Froome, Thomas a naposledy talent Bernal. A všetci majú najvyššie ambície aj tento rok. Froome dokonca kvôli neistej pozíciu lídra ohlásil s predstihom odchod do tímu Start-Up Nation.

Guimard preto očakáva problémy. "Froome bude bezpochyby na štarte, ale ako sa to celé bude vyvíjať? Úplne úprimne hovorím, že všetkých troch naraz by som na štartovnú čiaru nedával," povedal serveru cyclismactu.net. "V každom prípade bude Froome ako strelný prach. A akonáhle iskra zapáli rozbušku, bude po všetkom," konštatoval Guimard.

Nedokáže si predstaviť, ako by mohlo hviezdne trio spolupracovať. "Nemožno vedieť dopredu, ako to bude vyzerať, ale dokážete si predstaviť, ako Bernal hovorí Froomovi, aby mu išiel od začiatku stúpania tempo, kým sa nevydá zo všetkých síl? Froome je silný, ale ak nebude vo svojej najlepšej forme, prečo ho brať a zabudnúť nejakého dobrého domestika? Celé to môže viesť ku konfliktu. Buď Froome nepôjde dobre a neoplatí sa mať ho v tíme, alebo dobre pôjde a potom bude nad Ineosom visieť každý deň Damoklov meč," mieni Guimard.

O to väčšiu šancu budú mať podľa neho ostatné tímy, pretože britská stajňa už skôr avizovala, že v sobotu 29. augusta budú na štarte všetci traja. To ale bolo ešte pred ohlásením Froomovho prestupu po tejto sezóne. "Mohla by to byť jedinečná šanca vidieť Ineos počas Tour vybuchnúť. Ak budú na štarte všetci traja, otvára sa tým priestor pre ich súperov. Bude to dobré pre Thibauta Pinota, Romaina Bardeta, Naira Quintanu a tím Jumbo-Visma," povedal Guimard.

Froomov odchod považuje za absolútne logické vyústenie zložitej situácie. "Froome musel ísť, to je úplne zrejmé. Keď máte pretekára, ktorý už vyhral štyrikrát Tour, ale aj ďalšieho (Bernal), ktorý vyhral raz a má potenciál vyhrať znova, nie je možné mať oboch v rovnakom tíme. Leda by snáď Froome prišiel s tým, že už nemá na to Tour vyhrať, tak sa obetuje v prospech mladého chlapca. Ale to nie je v jeho povahe," uviedol Guimard.


Tagy: Chris Froome Geraint Thomas Egan Bernal Ineos Cyrille Guimard

Zdroj:
ČTK, športky
Foto:
SITA/AP

DISKUSIA