VIDEO Kauza NFŠ pokračuje: Kmotrík st. reaguje na krok vlády neodkúpiť štadión

Ivan Kmotrík st.Ivan Kmotrík st. Zdroj: TASR/Martin Baumann

BRATISLAVA - Štát neodkúpi od podnikateľa Ivana Kmotríka st. Národný futbalový štadión (NFŠ). Informoval o tom podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (Sme rodina) po stredajšom rokovaní vlády, ktorá postup odobrila.

Poukázal na to, že zmluvy z roku 2013 a 2016 sú neplatné. Kabinetu odporučil podať trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania viacerých trestných činov. Zdôraznil, že štát bude tiež žiadať vrátiť peniaze, ktoré už spoločnosti vyplatil. 

ŠK Slovan Bratislava futbal, a. s., akcionár spoločnosti NFŠ, pre TASR uviedol, že rozhodnutie vládneho kabinetu zatiaľ nebude komentovať. K celej udalosti sa však pre RTVS vyjadril Ivan Kmotrík st. "Ja som rád, že štadión stojí. S tým sa nedá už nič urobiť. Nikto ho neodnesie, bude tu stáť ďalších sto rokov. Najskôr sa musíme pozrieť na všetky tie zmluvy," povedal Kmotrík a dodal: "Ja som zatiaľ neponúkol štátu, že to predávam, alebo uplatňujem si nejakú opciu, alebo že chcem, aby to štát zobral. Štát veľmi čudne tvrdí, že niektoré zmluvy sú neplatné. My sme dotáciu mali schválenú Európskou komisiou, vládou aj ministrom. Všetko sa dá napadnúť z každej strany, ale z môjho pohľadu, toto sú tie základné fakty, ktoré ja viem.”

NFŠ začali stavať na začiatku septembra 2016. Štát sa zaviazal dostavať a odkúpiť nekomerčnú časť štadióna a NFŠ poskytnúť dotáciu vo výške 27,2 milióna eur. Tá mala byť odrátaná z ceny pri odkúpení. Dodatkom v roku 2016 sa stanovila maximálna kúpna cena na 75,2 milióna eur. V priebehu roka 2018 v posledných fázach výstavby sa hovorilo o zvýšení nákladov. Vláda Petra Pellegriniho koncom januára 2020 odsúhlasila dodatok k zmluve o budúcej kúpnej zmluve na NFŠ, podľa ktorého sa cena zvýši na 98.447.000 eur. Pri odrátaní príjmu z prenájmu za parkovacie miesta (6,25 milióna eur) mali byť zvýšené náklady na verejné financie vo výške necelých 17 miliónov eur.

Viac o téme: Národný futbalový štadión Ivan Kmotrík st.
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/Martin Baumann; VIDEO: RTVS
  • Zdroj: TASR, športky

Súvisiace články