Wawrinka plakal pred veľkým finále s Djokovičom: Nevídaná stratégia priniesla grandslamový triumf!

Stan WawrinkaStan Wawrinka Zdroj: SITA/AP - Frank Gunn

NEW YORK - Písal sa rok 2016 a niekdajšia svetová trojka Stan Wawrinka stál presne 11. septembra pred neľahkou úlohou. Vo finále prestížneho amerického grandslamu US Open ho čakal azda najťažší možný súper - aktuálna svetová jednotka Novak Djokovič. Švajčiar si na veľkolepé finále rád spomína a po rokoch pre švajčiarske periodikum L'Illustré priznal aj silné emócie, ktoré naňho doľahli už pred začiatkom veľkého finále.

"Mal som 31 rokov a myslel som si, že to je moja posledná šanca na zisk grandslamu," zaspomínal si Švajčiar na rok 2016, kedy mal už na konte dva grandslamové tituly, ale ďalšie veľké finále aj tak vnímal veľmi emotívne. "Päť minút pred vstupom na centrálny kurt to na mňa doľahlo. Cítil som sa naozaj zle, bol som extrémne nervózny a začal som plakať. Magnus (Norman - vtedajší Wawrinkov kouč) za mnou prišiel, prehovoril so mnou a ja som sa dáko dal dokopy," pripomína si emotívne momenty tesne spred finále. 

Keďže sa necítil psychicky silný a príliš v pohode, "ukul" podľa toho na Djokoviča aj finálový plán, ktorý podliehal netradičnej stratégii: "Rozhodol som sa unaviť sa fyzicky, aby som vypustil ten stres. Predlžoval som dĺžku výmien, aj keď to niekedy znamenalo prehrať v nich." opísal nevídaný plán, ktorý ale priniesol ovocie a mal napokon prívlastok víťazný. 

Po prehratom tajbrejku prvého setu vyhral Wawrinka všetky tri nasledujúce dejstvá a vyhral tak aj svoje tretie grandslamové finále. O rok neskôr prišla v Paríži jeho jediná prehra na French Open, takže si drží fantastickú bilanciu 3:1 vo finálových zápasoch grandslamových turnajov. 

Aktuálna svetová sedemnástka sa má vo svojej bohatej kariére čím popýšiť, veď Wawrinka je jedným z mála hráčov, ktorí ako tak dokázali počas hegemónie hviezdneho tria Djokovič, Federer a Nadal vyhrať nejaký grandslam. Švajčiarovi sa to podarilo už trikrát a do kompletnej grandslamovej zbierky mu chýba už len najslávnejší Wimbledon, čo svedčí o univerzálnosti tohto hráča. 

Stan Wawrinka Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 7
Viac o téme: Novak Djokovič Stan Wawrinka US Open 2016
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP - Frank Gunn; VIDEO: Youtube, TSN
  • Zdroj: športky

Súvisiace články