Legendárny Hašek by takúto sezónu NHL zažiť nechcel: Hokej predsa nie je šport na letné prázdniny!

Dominik HašekDominik Hašek Zdroj: profimedia.sk

PRAHA - Legendárny český hokejový brankár Dominik Hašek s očakávaním sleduje, ako sa zámorská NHL pobije s dohraním prerušenej sezóny. Pre mnohých ťažko pochopiteľný tlak ligy na reštart ročníku, ktorý pozastavila pandémia koronavírusu, a udelenie Stanley Cupu ale chápe s ohľadom na to, akým biznisom NHL je. Domnieva sa však, že pre hráčov bude situácia dosť zložitá. A je rád, že sám nemusel niečo podobné podstúpiť.

Päťdesiatpäťročný Hašek sa venuje predovšetkým podnikaniu vo svojej firme s nealkoholickými nápojmi, udržuje si však dobrý prehľad aj o dianí v hokeji. "Hokej samozrejme sledujem a viem, čo sa deje. Navyše spolupracujem so zväzom, aj keď to nie je na profesionálnej úrovni a dennej báze. Viem teda, čo sa deje v Čechách a tiež viem, čo sa deje v NHL," povedal novinárom Hašek pri príležitosti odhalenia svojho portrétu zostaveného z kociek lega.

Vedenie NHL Hašek do istej miery chápe. "Neviem, či to je nutnosť dohrávať, ale priznám, že ma to nijako neprekvapuje. Som každopádne rád, že som niečo podobné sám nezažil, pretože po dvoch troch mesiacoch pauzy to dohrávať teraz v lete ... Myslím, že pre hráča nie je jednoduché nájsť aj napríklad motiváciu. Chápem to z finančného hľadiska, pretože tým dohraním sa znížia finančné straty. Je dôležité pre všetkých hráčov a majiteľov, že partneri a sponzori do toho nejaké peniaze nasypú, z toho pohľadu to úplne chápem," vyhlásil Hašek.

Dominik Hašek počas uvádzania Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/AP/Nathan Denette

Ako sa k tomu postavia hráči a diváci?

"Myslím si však, že to bude veľmi ťažké pre hráčov i divákov, ako sa k tomu postavia. Hokej predsa len nie je šport na letné prázdniny. Navyše nehráte v Buffale, v New Yorku, v Bostone alebo v Montreale, ale len na dvoch miestach . Ako to fanúšikovia ponesú? V televízii síce uvidia hrať svoj tím a hráča, ale ten tím bude hrať tri tisícky míľ od vás. Bude chýbať ten kontakt," povedal Hašek. "Hráči budú niekde zatvorení a potom odohrajú zápas v hale, kde nie sú žiadni ľudia v hľadisku," dodal.

Sám by takéto zápasy hrať nechcel. "Ale naozaj chápem, že je potrebné to dohrať, pretože tie peniaze sú v tom všetkom veľmi dôležité. Uvidíme, ako to bude vyzerať. Dnes ťažko predikovať, čo sa stane. Ja hlavne držím palce, aby sa mohla na jeseň rozbehnúť liga a ľudia mohli chodiť na hokej, pretože hokej bez divákov bol veľmi smutný," pripomenul Hašek druhé zápasy predkola českej play off extraligy, ktoré sa odohrali v marci pred zrušením súťaže pred prázdnym hľadiskom.

Hokej do leta nepatrí

Výhodu pre dohranie NHL vidí v tom, že prídu na rad rovno vyraďovacie boje o Stanley Cup. "To je určite motivácia. Ale stále je leto. V lete sa v Amerike hrá baseball, tam ten hokej nepatrí," namietol Hašek.

"Dosť dobre si to neviem predstaviť a som preto napoly skeptický, ale uvidíme, ako sa všetko bude vyvíjať. Sám som však presvedčený o tom, že hokej je zimný šport. Vždy sme začínali sezónu v septembri a končili zvyčajne v máji, aj keď finále Stanley Cupu zasahovalo aj do júna. Ale tento zabehnutý rytmus by som len nerád menil. Som však konzervatívny typ človeka a nemám rád veľké zmeny," pripustil jeden z hlavných strojcov českého olympijského triumfu v Nagane.

Viac o téme: Dominik Hašek
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: profimedia.sk
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články