Atletika smúti za výborným športovcom: Zomrela kenská legenda a olympijský medailista

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA

NAIROBI - Vo veku 77 rokov zomrel v piatok kenský atlét Ben Jipcho, strieborný medailista z behu na 3000 m cez prekážky na olympiáde v Mníchove 1972. V krajine s množstvom atletických medailistov patril k najväčším osobnostiam a považovali ho za priekopníka športu.

Jipcho zohral pamätnú úlohu na OH 1968 v Mexiku City, na prvom podujatí pod piatimi kruhmi, na ktorom získali africkí bežci cenné kovy. Vo finále behu na 1500 m sa po tímovej dohode obetoval a stal sa jedným z prvých atletických vodičov. Z jeho rýchleho tempa profitoval jeho krajan Kipchoge Keino, ktorý získal zlato. Jipcho dobehol desiaty.

Medzi ďalšie individuálne úspechy Jipcha patria aj dve zlatá z Hier Commonwealthu a dva tituly majstra Afriky. Správu priniesol server allafrica.com.

Viac o téme: Ben Jipcho