VIDEO Tatarov gól nestačil, tréner s kritickým odkazom: Poviem to otvorene, boli hrdzaví!

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA/Frank Gunn/The Canadian Press via AP

EDMONTON/TORONTO - Zámorská NHL sa rozbehla v noci na stredu po vyše štvormesačnej prestávke zavinenej pandémiou koronavírusu tromi prípravnými zápasmi. Slovenskému hokejistovi Tomášovi Tatarovi sa hneď v prvom vystúpení podarilo zapísať do streleckej listiny, gól 29-ročného krídelníka z 37. minúty však Montrealu nestačil a v kanadskom derby podľahol Torontu 2:4. Tatar pritom nazbieral až tri mínusové body.

Canadiens prestrieľali súpera 30:23, no až dvakrát inkasovali počas vlastnej presilovky, pričom sami nevyužili ani jednu zo šiestich početných výhod. "Poviem to otvorene, chlapi boli trochu 'hrdzaví'. Dnes viacerí nepodali dobrý výkon. Dúfam, že tento zápas prispeje k tomu, že sa poriadne rozohráme a už to bude len lepšie," citoval web profiligy trénera Montrealu Claudea Juliena.

Tatar sa presadil v druhej tretine, keď znížil na 1:2. Slovenský krídelník bol na konci vydarenej akcie, keď do prázdnej bránky zužitkoval prihrávku Nicka Suzukiho. Na začiatku kombinácie bol Brendan Gallagher, ktorý však priznal, že väčšina zápasu tímu nevyšla: "Nestíhali sme tempu zápasu, na všetko sme reagovali pomalšie. Vieme však, kde bola chyba a poučíme sa."

V úplne prvom stretnutí po reštarte si v torontskej Scotiabank Arene poradila Philadelphia s Pittsburghom 3:2 po predĺžení. Víťazný gól strelil v 63. minúte Scott Laughton. Ešte pred zápasom, ktorý sa, rovnako ako všetky ostatné, hrá pred prázdnymi tribúnami, hráči i realizačné tímy vyjadrili podporu hnutiu proti rasizmu. Hokejisti stáli počas štátnych hymien USA a Kanady na modrých čiarach spoločne bez ohľadu na tímovú príslušnosť. "Penguins a Flyers patria k odvekým rivalom, ale teraz sa spojili na znak solidarity," uviedli oba kluby v spoločnom stanovisku. "Od posledného zápasu sa stalo veľa vecí. Bolo dôležité ukázať jednotu. Chceme prispieť k posunu vpred," povedal kapitán Pittsburghu Sidney Crosby, ktorý stál vedľa útočníka "letcov" Seana Couturiera.

Edmonton priviedol k triumfu 4:1 nad Calgary kapitán Connor McDavid, ktorý strelil dva góly "olejárov" vrátane víťazného. Najproduktívnejší hráč základnej časti Leon Draisaitl prihral na prvý McDavidov gól v 8. minúte zápasu. "Na začiatku to bolo trochu nezvyklé, ale po prvej tretine sme sa otriasli a pomaly dostali do normálu," skonštatoval McDavid.

Viac o téme: Sidney Crosby Pittsburgh Penguins Edmonton Oilers Montreal Canadiens Claude Julien Connor McDavid Brendan Gallagher