Blatter žiada rovnaký meter aj pre Infantina: Etická komisia by ho mala suspendovať!

Sepp BlatterSepp Blatter Zdroj: SITA/AP/Dmitry Serebryakov

BERN - Bývalý predseda Medzinárodnej futbalovej federácie FIFA Sepp Blatter dúfa, že jeho nástupca vo funkcii Gianni Infantino bude suspendovaný, rovnako ako sa to stalo pred piatimi rokmi jemu. S Infantinom vo štvrtok začalo trestné konanie kvôli tajným stretnutiam so švajčiarskym generálnym prokurátorom Michaelom Lauberom.

"Pre mňa je situácia jasná. Etická komisia FIFA musí začať konanie s Infantinom a dočasne mu zastaviť činnosť," povedal osemdesiatštyriročný Blatter, ktorý stál na čele svetového futbalu 17 rokov.
 
V júni 2015 dal pár dní po svojom piatom znovuzvolení funkciu predsedu k dispozícii. Voľbe predchádzalo zatknutie vysokých funkcionárov FIFA na žiadosť amerických úradov pre podozrenie z korupcie. V októbri potom Blatterovi zastavila činnosť etická komisia FIFA, ktorá mu následne udelila osemročný zákaz pôsobenia vo futbale. Po odvolaní mu bol dištanc o dva roky skrátený. Od tej doby bol niekoľkokrát vyšetrovaný kvôli sprenevere.
Generálny sekretár UEFA Gianni Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA
Jeho nástupcom sa vo februári 2016 stal generálny sekretár Európskej futbalovej únie Infantino, vlani bol zvolený na ďalšie štyri roky. V roku 2018 vyšlo najavo, že sa niekoľkokrát stretol s Lauber. Ten viedol vyšetrovanie najmenej 25 prípadov, v ktorých boli funkcionári FIFA podozriví z korupcie pri voľbách usporiadateľov majstrovstiev sveta v rokoch 2018 a 2022.
 
Federálny švajčiarsky súd pred časom konštatoval, že Lauber v niekoľkých bodoch porušil svoje oficiálne povinnosti a klamal vyšetrovateľom. Lauber v súvislosti so stretnutiami ponúkol minulý týždeň rezignáciu. Svojím odstúpením chcel podľa vlastných slov ochrániť povesť úradu, pochybenia zo svojej strany rovnako ako Infantino odmieta.
Viac o téme: Sepp Blatter Gianni Infantino
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Dmitry Serebryakov
  • Zdroj: ČTK