Blatter žiada rovnaký meter aj pre Infantina: Etická komisia by ho mala suspendovať!

Sepp Blatter
Sepp Blatter

BERN - Bývalý predseda Medzinárodnej futbalovej federácie FIFA Sepp Blatter dúfa, že jeho nástupca vo funkcii Gianni Infantino bude suspendovaný, rovnako ako sa to stalo pred piatimi rokmi jemu. S Infantinom vo štvrtok začalo trestné konanie kvôli tajným stretnutiam so švajčiarskym generálnym prokurátorom Michaelom Lauberom.

"Pre mňa je situácia jasná. Etická komisia FIFA musí začať konanie s Infantinom a dočasne mu zastaviť činnosť," povedal osemdesiatštyriročný Blatter, ktorý stál na čele svetového futbalu 17 rokov.
 
V júni 2015 dal pár dní po svojom piatom znovuzvolení funkciu predsedu k dispozícii. Voľbe predchádzalo zatknutie vysokých funkcionárov FIFA na žiadosť amerických úradov pre podozrenie z korupcie. V októbri potom Blatterovi zastavila činnosť etická komisia FIFA, ktorá mu následne udelila osemročný zákaz pôsobenia vo futbale. Po odvolaní mu bol dištanc o dva roky skrátený. Od tej doby bol niekoľkokrát vyšetrovaný kvôli sprenevere.
Jeho nástupcom sa vo februári 2016 stal generálny sekretár Európskej futbalovej únie Infantino, vlani bol zvolený na ďalšie štyri roky. V roku 2018 vyšlo najavo, že sa niekoľkokrát stretol s Lauber. Ten viedol vyšetrovanie najmenej 25 prípadov, v ktorých boli funkcionári FIFA podozriví z korupcie pri voľbách usporiadateľov majstrovstiev sveta v rokoch 2018 a 2022.
 
Federálny švajčiarsky súd pred časom konštatoval, že Lauber v niekoľkých bodoch porušil svoje oficiálne povinnosti a klamal vyšetrovateľom. Lauber v súvislosti so stretnutiami ponúkol minulý týždeň rezignáciu. Svojím odstúpením chcel podľa vlastných slov ochrániť povesť úradu, pochybenia zo svojej strany rovnako ako Infantino odmieta.

Tagy: Sepp Blatter Gianni Infantino

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA/AP/Dmitry Serebryakov

DISKUSIA