Prašné cesty a teplota 37 stupňov: Sagan do cieľa neprišiel, ale aj tak mal dobrý pocit

Slovenský cyklista Peter Sagan Slovenský cyklista Peter Sagan Zdroj: TASR/AP/Fabio Ferrari/LaPresse

SIENA - Belgický cyklista Wout van Aert zvíťazil na 14. ročníku pretekov Strade Bianche. Jazdec stajne Jumbo-Visma zvládol sobotňajšiu 184 km dlhú trať so štartom a cieľom v Siene za 4:58:56 h, na druhom mieste finišoval Talian Davide Formolo (SAE Team Emirates) a tretí skončil Nemec Maximilian Schachmann (Bora-Hansgrohe). Slovák Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) nedokončil.

Preteky boli prvé v rámci seriálu najvyššej kategórie World Tour po pauze spôsobenej koronavírusom. Dvadsaťpäťročný van Aert dosiahol najväčšie víťazstvo kariéry v klasikách. Celkovo to je jeho dvanásty triumf na ceste. Trojnásobný majster sveta v cyklokrose využil svoje skúsenosti z tejto disciplíny na nespevnených cestách a potvrdil, že Strade Bianche mu sedí. Vlani i predvlani skončil na týchto pretekoch tretí.

"Ak ste skončili dvakrát po sebe tretí, tak si veríte a vrátite sa sem opäť. Dnes to bol dlhý deň plný utrpenia a nikto sa necítil extra dobre. Teplo bolo vyčerpávajúce, no sústredil som sa na to, aby som sa ochladzoval a tak mi na konci zostali nejaké sily. Možno tam nebol nikto, koho by som sa musel v poslednom stúpaní obávať, ale myslím si, že útok je vždy najlepší a z predchádzajúcich edícií viem, že tu to nie je nevýhoda. Myslím si, že moje víťazstvo v etape na Tour de France bolo skutočne veľké, ale Strade Bianche sú jedny z najkrajších jednodňových pretekov v kalendári. Pred dvomi rokmi som si toto podujatie zamiloval a môj cieľ bol vyhrať ho. Mám 25 rokov a už sa mi to podarilo. Som naozaj šťastný," uviedol van Aert v televíznom rozhovore.

Toskánska klasika sa oproti plánovanému marcovému termínu presunula na stred leta a tak sa cyklisti museli okrem jedenástich úsekov na prašných cestách, ktoré mali dokopy 63 km, vyrovnať aj s vysokými teplotami. Tie sa vyšplhali až na 37 stupňov Celzia. "Bolo pekné byť späť v pretekárskom režime po toľkých mesiacoch, najmä keď som začal s ikonickým podujatím, ako je Strade Bianche, aj keď je to neobvyklé vydanie. Bolo veľmi horúco a prašno, čo preteky ešte viac sťažilo. Blahoželám Maximilianovi za jeho tretie miesto a už sa teším na moje ďalšie preteky v Taliansku," napísal na Instagrame Sagan.

Viac o téme: Peter Sagan Strade Bianche Wout van Aert