VIDEO Tatarov Montreal oslavuje vytúžený postup, McDavid s Edmontonom si na Stanley Cup nesiahne

Tomáš TatarTomáš Tatar Zdroj: TASR/AP

TORONTO - Hokejisti Montrealu Canadiens so slovenským útočníkom Tomášom Tatarom postúpili do 1. kola play off zámorskej NHL. Vo štvrtom zápase predkola Východnej konferencie zvíťazili v Toronte nad Pittsburghom 2:0 a v celej sérii triumfovali 3:1. Tatar v súboji nebodoval, na ľade strávil vyše 16 minút.

Historicky najúspešnejší klub NHL tak zavŕšil prekvapenie, keď sa mu z pozície nasadenej dvanástky v rozšírenom play off dávali proti Pittsburghu iba malé šance. "Chytili sme sa stebla slamy a ukázali všetkým, že sa v nás mýlili," vyhlásil brankár Carey Price, ktorý mal v zápase 22 zákrokov a vychytal čisté konto. "Veríme si. Užívame si úspech, ktorý sme dosiahli, no zároveň si uvedomujeme, že nás čaká súboj s najvyššie nasadeným. Budeme musieť byť ešte lepší. Máme veľkú šancu herne povyrásť, nemohli sme si vypýtať lepšiu príležitosť," povedal tréner Canadiens Claude Julien.

Carey Price zasahuje proti Galéria fotiek (10) Zdroj: SITA/Frank Gunn/The Canadian Press via AP

Kredit súperovi musel uznať aj hviezdny útočník Pittsburghu Sidney Crosby: "Hralo sa na tri víťazné stretnutia, všetko sa mohlo stať. Urobili sme pár dobrých vecí, ale nebolo ich dostatok. Treba uznať kvality súpera, hrali veľmi dobre."

Martin Marinčin a Liam Galéria fotiek (10) Zdroj: SITA/Frank Gunn/The Canadian Press via AP

Šancu na postup si udržalo Toronto so slovenským obrancom Martinom Marinčinom, ktoré zvíťazilo nad Columbusom 4:3 po predĺžení a sériu vyrovnalo na 2:2 na zápasy. Marinčin strávil na ľade vyše 13 minút a zapísal si jeden mínusový bod.

Ešte päť minút pred koncom pritom Toronto inkasovalo gól od Boona Jennera na 0:3 a bolo na pokraji vypadnutia. Dokázalo však predviesť nevídaný obrat, vyrovnať a v 14. minúte predĺženia rozhodol Auston Matthews. "V takýchto chvíľach vám skrátka vypne myseľ. Veľké uznanie si zaslúžia všetci hráči. Držali sme sa, bojovali a nikto to nevzdal," uviedol americký center, ktorý si v zápase pripísal aj dve asistencie.

Do 1. kola play off postúpili aj hráči Arizony, ktorí zdolali v Edmontone Nashville 4:3 po predĺžení a v série uspeli 3:1 na zápasy. Predators sa tak nedostali do nadstavby prvýkrát za šesť rokov, naopak výber kouča Ricka Toccheta sa medzi elitnú šestnástku ligy dostal po osemročnej pauze.

Ďalej ide aj Chicago, ktoré zvíťazilo nad Edmontonom 3:2 po predĺžení a v sérii uspelo rovnako 3:1. Rozhodujúci gól strelil v 49. minúte český krídelník Dominik Kubalík. Hráči Blackhawks vstúpili do predkola ako nasadená dvanástka. "Je to výsledok veľkého tímového úsilia. Každá formácia niečo predviedla. Udržať jednogólový náskok je na dlhšiu dobu vždy ťažké. V takých situáciách sa snažíme našu hru zjednodušiť. Dostať puk na čo najdlhšiu dobu do tretiny súpera a veci sa vyvinú v náš prospech," povedal kapitán Chicaga Jonathan Toews. "Nikdy sme skutočne nepredviedli našu najlepšiu hru. Bez toho nie je možné v tejto súťaži zdolať nikoho. Je to jednoznačne veľmi frustrujúce," povzdychol si po poslednom zápase Edmontonu v sezóne útočník Leon Draisaitl.

Hráči Edmontonu a Chicaga Galéria fotiek (10) Zdroj: SITA/Jason Franson/Canadian Press via AP

Vancouver zvíťazil nad Minnesotou 5:4 po predĺžení a taktiež získal miestenku do 1. kola play off. V jedenástej sekunde predĺženia o tom rozhodol presný zásah Christophera Taneva, Canucks v sérii zvíťazili 3:1 na zápasy.

Klub zo západnej Kanady sa v play off predstaví premiérovo po piatich rokoch. Vo vyraďovacej časti uspel naposledy v roku 2013. "Trénovať tento tím je úžasné. Učí sa veľmi rýchlo," povedal tréner Vancouveru Travis Green. Minnesota viedla v zápase 3:1 a ešte šesť minút pred koncom aj 4:3, no sezóna sa pre ňu napokon skončila. "Mysleli sme si, že zápas máme pevne v rukách. Lenže napokon sme sa v závere ani nedostali do hry," smutne skonštatoval obranca Wild Jared Spurgeon.

FLORIDA PANTHERS - NEW YORK ISLANDERS 1:5 (1:2, 0:1, 0:2)
Góly: 19. Hoffman (Huberdeau, Barkov) – 12. Beauvillier (Bailey, Nelson), 16. Beauvillier (Barzal, Pulock), 29. Nelson (Bailey, Toews), 51. Barzal (Eberle), 58. Pageau (Komarov). Brankári: Varlamov - Bobrovskij, strely na bránku: 25:38.
/konečný stav série: 1:3, NY Islanders postúpil do 1. kola/

MONTREAL CANADIENS - PITTSBURGH PENGUINS 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
Góly: 56. Lehkonen (Byron), 60. Weber. Brankári: Price - Jarry, strely na bránku: 22:22.
/konečný stav série: 3:1, Montreal postúpil do 1. kola/

COLUMBUS BLUE JACKETS - TORONTO MAPLE LEAFS 3:4 pp (1:0, 1:0, 1:3 - 0:1)
Góly: 4. Atkinson (Dubois, Merzlikins), 25. Gavrikov (Savard, Texier), 55. Jenner (Foligno) - 57. Nylander (Hyman, Marner), 57. Tavares (Matthews, Marner), 60. Hyman (Matthews, Nylander), 74. Matthews (Tavares, Marner). Brankári: Merzlikins - Andersen, strely na bránku: 39:53.
/stav série: 2:2/

ARIZONA COYOTES - NASHVILLE PREDATORS 4:3 pp (1:0, 1:2, 1:1 - 1:0)
Góly: 18. Grabner (Ekman-Larsson), 22. Kessel, 45. Oesterle (Ekman-Larsson, Keller), 66. Richardson (Minostroza, Demers) - 25. Duchene (Josl, Johansen), 29. Arvidsson (Ellis, Forsberg), 60. Forsberg (Ellis, Granlund). Brankári: Kuemper - Saros, strely na bránku: 34:52.
/konečný stav série: 3:1, Arizona postúpila do 1. kola/

CHICAGO BLACKHAWKS - EDMONTON OILERS 3:2 pp (2:1, 0:1, 1:0)
Góly: 6. Saad (Murphy, Toews), 8. Highmore (Keith, Carpenter), 49. Kubalík (Toews) - 1. Archibald (McDavid, Nurse), 23. Nugent-Hopkins (Neal, McDavid). Brankári: Crawford - Koskinen, strely na bránku: 29:45.
/konečný stav série: 3:1, Chicago postúpilo do 1. kola/

MINNESOTA WILD - VANCOUVER CANNUCKS 4:5 pp (2:1, 2:2, 0:1)
Góly: 3. Kunin (Zuccarello, Brodin), 14. Staal (Foligno, Fiala), 26. Eriksson (Parise, Brodin), 40. Sturm (Spurgeon) - 13. Pearson (Horvat, Tanev), 28. Sutter (Hughes, Horvat), 29. Hughes (Miller, Pettersson), 55. Horvat (Pearson, Tanev), 61. Tanev. Brankári: Stalock - Markström, strely na bránku: 28:31.
/konečný stav série: 3:1, Vancouver postúpil do 1. kola/

Viac o téme: Martin Marinčin Vancouver Canucks Florida Panthers New York Islanders Tomáš Tatar Edmonton Oilers Montreal Canadiens Chicago Blackhawks Toronto Maple Leafs Anthony Beauvillier