VIDEO Bývalý hráč a futbalový expert o kontroverznom góle v šlágri LM: Toto nemal Barcelone pustiť!

Clément Lenglet strieľa gólClément Lenglet strieľa gól Zdroj: SITA/AP Photo/Joan Monfort

BARCELONA - Futbalisti FC Barcelona síce prenechali po dvoch rokoch trón v španielskej La Lige Realu Madrid, no v Lige majstrov 2019/2020 postúpili ďalej ako ich rival. V sobotu vyradili v osemfinále SSC Neapol, keď po remíze 1:1 z Talianska zvíťazili v odvete na Camp Nou 3:1.

Katalánci postúpili do štvrťfinále najprestížnejšej európskej súťaže trinástykrát v sérii, vyhrali ju naposledy v roku 2015. Tento rok majú mimoriadnu motiváciu triumfovať v LM, pretože im hrozí, že nezískajú žiadnu trofej. To sa im stalo naposledy v roku 2014.

Súboj s Neapolom však zvládli bez problémov, už v nadstavenom čase prvého polčasu viedli 3:0. Pokoj do ich radov zasial najmä gól na 2:0 v 23. minúte, ktorý bol ďalšou ukážkou majstrovstva Lionela Messiho. Argentínsky kapitán domácich sa "preštrikoval" obranou Neapolčanov v šestnástke a hoci po ceste aj spadol, nestratil kontrolu nad loptou a v páde trafil presne k žrdi. "Máme veľa čo ľutovať, neboli sme konzistentní. Začali sme dobre a mohli skórovať. Lenže potom sme na polhodinu úplne zmizli z ihriska a nechali sme si dať pozoruhodný gól. Som sklamaný. Verím, že dokážeme predviesť niečo oveľa lepšie," povedal po zápase podľa BBC nespokojný tréner Neapolu Gennaro Gattuso.

Druhý polčas, do ktorého nastúpil aj slovenský reprezentačný stredopoliar Stanislav Lobotka sa už niesol v pokojnom duchu, Barcelona si strážila postup. "Tím hral veľmi dobre a zaslúžil si ísť ďalej. Toto bol prvý krok k tomu, čo sme potrebovali. Verím, že aj v zápasoch, ktoré nás čakajú predvedieme rovnaký charakter, ktorý sme demonštrovali aj dnes. Hoci všetci súperi, ktorí ešte v súťaži zostali sú nároční," vyhlásil tréner Barcelony Quique Setién.

V zápase zohral opäť významnú úlohu systém videoasistenta rozhodcu (VAR). Už po piatkovom zápase Juventus Turín - Lyon sa diskutovalo o prísnosti nariadených pokutových kopov na oboch stranách, tento raz prišiel na pretras najmä neuznaný druhý gól Lionela Messiho. Argentínčan rozvlnil v 29. minúte sieť, no rozhodca Cüneyt Cakir ho po konzultácii neuznal pre ruku. Viacerí analytici následne poukázali na fakt, že Messiho porušenie pravidiel mohol rozhodca pri videu uvidieť iba lupou po päťminútovom zaostrovaní. Objavili sa však aj obhajcovia tohto rozhodnutia. "Bola to ruka a to je jediné kritérium, ktoré musí rozhodovať," vyhlásil expert španielskej Marcy a bývalý futbalista Juan Andújar Oliver.

VAR rozhodoval aj o oboch penaltách v nadstavenom čase prvého polčasu. Najprv mal príležitosť kopať Luis Suárez a zvýšil na 3:0, onedlho znížil Lorenzo Insigne a zavŕšil skóre. "Zákrok Koulibalyho na Messiho bola jasná penalta. Rakitičov kontakt s Mertensom bol výrazne menší, no aj tam bol kop zozadu," vysvetlil Andújar, ktorý však všetky verdikty rozhodcov neposvätil. Pred gólom na 1:0 v 10. minúte, ktorý dal po rohovom kope Clement Lenglet, si francúzsky obranca pomohol pri uvoľnení proti Diegovi Demmemu aj rukami. "Turecký rozhodca je známy, že rád necháva hru plynúť. Toto však nemal Barcelone pustiť."

Kataláncov čaká vo štvrťfinále LM Bayern Mníchov. Duel je na programe v piatok 14. augusta v Lisabone.

Viac o téme: FC Barcelona SSC Neapol Gennaro Gattuso Quique Setién Juan Andújar Oliver