VIDEO Slovákom sa v noci vôbec nedarilo: Súperi Cháru aj Černáka vyrovnali série

Momentka zo zápasu Hurricanes s BruinsMomentka zo zápasu Hurricanes s Bruins Zdroj: SITA/Chris Young/The Canadian Press via AP

TORONTO - Hokejisti Columbusu Blue Jackets zvíťazili vo štvrtkovom druhom zápase štvrťfinále Východnej konferencie play off NHL nad Tampou Bay Lightning 3:1 a vyrovnali stav série na 1:1. Aj Carolina vyrovnala stav série, keď zdolala Boston 3:2. Slovenský obranca a kapitán Bruins Zdeno Chára absolvoval na ľade takmer 16 minút s dvoma mínusovými bodmi, brankár Jaroslav Halák bol opäť na striedačke.

O víťazstve Hurricanes rozhodol v tretej tretine obranca Dougie Hamilton. "Sedem mesiacov som čakal na takýto moment. Je to fantastický pocit," povedal pre tsn.ca Hamilton, ktorý pre rôzne zranenia vynechal posledných 21 zápasov základnej časti a nehral ani v predkole play off proti NY Rangers. Jeho radosť bola o to väčšia, že rozhodol duel proti tímu, ktorý ho do NHL draftoval a kde strávil svoje prvé tri sezóny. Víťazstvo vychytal James Reimer (33 zákrokov), ktorý dostal prednosť pred Petrom Mrázkom.

"Podali sme presne taký výkon, aký si predstavujem. Od začiatku sme boli v zápase, som naozaj spokojný. Tešíme sa, ale veľký dôvod na oslavy nemáme, pretože je to len vyrovnanie série," povedal tréner Caroliny Rod Brind'Amour. Boston nastúpil bez svojho ofenzívneho esa Davida Pastrňáka, ktorý nebol "fit" na zápas. Po reštarte NHL nemusia tréneri oznámiť dôvod absencie, ale kamery zachytili, že český kanonier sa pravdepodobne zranil pri oslave víťazného gólu Patricea Bergerona v druhom predĺžení prvého zápasu. "Nemalo by ísť o dlhodobé zranenie. Veríme, že v treťom zápase sa vráti," povedal tréner Bruins Bruce Cassidy.

Chára si okrem dvoch mínusiek pripísal dve strely na bránku a tri hity, odsedel si dve minúty na trestnej lavici za hrubosť. Trest inkasoval v druhej tretine po menšej šarvátke s mladým hviezdnym Rusom Andrejom Svečnikovom, ktorý nešetrne narazil na mantinel Chárovu defenzívnu dvojičku Charlieho McAvoya. Séria pokračuje už v sobotu, tretí duel v Toronte sa začne o 18.00 SELČ.

Charlie Coyle v útočnom Galéria fotiek (8) Zdroj: SITA/AP/Chris Young

Medzi Tampou a Columbusom mali lepší vstup do stretnutia hráči Lightning, keď sa už v 6. minúte ujali vedenia. Nikita Kučerov nastrelil spoza bránky puk do chrbta brankára Joonasa Korpisala a ten si ho zrazil do siete. Tampa bola počas celého zápasu strelecky aktívnejšia (37:22), ale recept na fínskeho brankára už druhýkrát nenašla. Columbus vyrovnal v 13. minúte vďaka Ryanovi Murraymu a do vedenia išiel krátko pred prvou prestávkou, keď za 16 sekúnd potrestal vylúčenie Černáka. Presnou strelou z pravého kruhu sa presadil Oliver Bjorkstrand. Tampa sa dlho snažila o vyrovnanie, no v 52. minúte prešiel Alexander Wennberg šikovnou kľučkou cez Kevina Shattenkirka a trafil nad pravý betón Andreja Vasilevského. Tampa hrala v závere vyše dve a pol minúty bez brankára, ale znížiť sa jej už nepodarilo. Hráči Blue Jackets si pochvaľovali výkon brankára Korpisala, ktorý po tom, ako 85 zákrokmi spravil v "maratónskom" zápase rekord NHL, predviedol ďalší excelentný výkon. "Všetci vieme, že patrí k najlepším brankárom v NHL. Je naša veľká opora," povedal Pierre-Luc Dubois, ktorý zaznamenal dve asistencie. Columbus odohral za uplynulých osem dní v piatich zápasoch 422 minút, čo predstavuje porciu viac ako sedem duelov. "Hrali dobre, veľa nám toho nedovolili. Boli trpezliví a využili svoje šance. V ďalších zápasoch sa musíme viac držať svojho plánu, chýbalo nám viac trpezlivosti," uviedol obranca "bleskov" Kevin Shattenkirk. Černák absolvoval 17:20 min, pripísal si tri strely na bránku, šesť hitov, jeden blok a jedno vylúčenie, ktoré súper potrestal gólom. Tretí zápas štvrťfinálovej série v torontskej "bubline" v Scotiabank Aréne je na programe v nedeľu od 1.30 SELČ.

V Západnej konferencii v Rogers Place v Edmontone zvíťazili hráči Vegas nad Chicagom 4:3 po predĺžení. Vďaka víťaznému gólu Reillyho Smitha zo 68. minúty vedú 2:0 na zápasy. Golden Knights zvládli duel aj bez najproduktívnejšieho hráča základnej časti Maxa Paciorettyho. Na jeho mieste dostal šancu český útočník Tomáš Nosek a odvďačil sa za ňu gólom na 2:0. Hráči Vegas vyhrali v play off zatiaľ všetkých päť zápasov. "Keď hráme našu hru, dokážeme vyhrať rôznymi spôsobmi. Príchod trénera Petra DeBoera priniesol pozitívnu zmenu. Zrazu trávime menej času vo vlastnom pásme a sme nebezpeční vpredu," povedal útočník Paul Šťastný (1+1), ktorý otvoril skóre duelu a potom prihral na rozhodujúci zásah. Pri všetkých góloch Chicaga bol Patrick Kane, ktorý zaznamenal tri asistencie vrátane bekhendového pasu v závere druhej tretiny, po ktorom Dylan Strome vyrovnal na 3:3. Kane sa so 129 bodmi v play off v kariére dostal na tretie miesto v histórii Blackhawks pred Bobbyho Hulla. Na čele je slovenský rodák Stan Mikita (150) pred Denisom Savardom (145).

Sam Bennett a Miro Galéria fotiek (8) Zdroj: SITA/Jason Franson/The Canadian Press via AP

Calgary proti Dallasu Stars vyrovnalo z 2:4 na 4:4, ale víťazný gól strelil 40 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času Jamie Oleksiak. Sekera bol na ľade 15 minút, súperovu bránku ohrozil tromi strelami a hral mimoriadne obetavo, keď zblokoval až päť striel hráčov Flames. V tejto štatistike bol najlepší zo všetkých aktérov duelu. Pre zranenie nedohral zápas útočník Calgary Matthew Tkachuk.

Tampa Bay - Columbus 1:3 /stav série 1:1/

Boston - Carolina 2:3 /stav série 1:1/

Vegas - Chicago 4:3 pp /stav série 2:0/

Dallas - Calgary 5:4 /stav série 1:1/

Viac o téme: Jaroslav Halák Zdeno Chára Boston Bruins Columbus Blue Jackets Calgary Flames Caroline Hurricanes